Fahiş ÖTV zammı, çevreyi vuracak

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ 

Bütün dünya elektrikli araçları teşvik için ÖTV’de indirime gidip doğrudan destek verirken, Türkiye tam tersini yaptı. Cumhurbaşkanlığı kararıyla elektrikli araçlarda uygulanan özel tüketim vergisi oranları yüzde 330 ile yüzde 400 arasında arttırıldı. Yeni düzenlemeye göre motor gücü 85 Kw’ı geçmeyenler yüzde 3’den yüzde 10’a, 85- 120 Kw arasında olanlar yüzde 7’den yüzde 25’e ve 120 Kw’ı geçenler ise yüzde 15’den yüzde 60’a çıkartıldı. ÖTV zammı sonrası bir çok firma internet sitelerinde satışları ‘fiyatları güncelleniyor’ uyarısıyla durdurdu. Elektrikli otomobillere yüzde 20 ile yüzde 40 arasında değişen oranlarda zam gelmesi bekleniyor.

DÜNYA TEŞVİK EDİYOR, TÜRKİYE ZAM YAPIYOR

Türkiye dünyadan tamamen kopmuş durumda. Bütün dünya ve özellikle de Avrupa elektrikli araçları ‘çevre’ hassasiyetiyle teşvik ediyor. Elektrikli araç yatırımları tüm dünyada büyüyor. Dev otomobil markaları da üretimlerini elektrikli modeller üzerine yoğunlaştırmaya başladı. Bir çok yerde elektrikli otomobillerde ÖTV indirimi uygulanırken, Fransa, Almanya, İngiltere ve Çin gibi bazı ülkeler doğrudan maddi teşvik veriyor. Ancak Türkiye, tam tersini yaptı ve elektrikli otomobillerde ÖTV’yi gece yarısı operasyonuyla fahiş oranda artırdı.

BİR YILDA 884 ELEKTRİKLİ OTOMOBİL SATILDI

Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre, Türkiye otomobil pazarında 2020’de 844 elektrikli araç satıldı. Bir önceki yıl rakam 222 olarak açıklanmıştı. Elektrikli ve hibrit otomobillerin payı toplam pazar içerisinde yüzde 3,8. Sadece elektrikli otomobillerin payı ise binde 5 civarında. Avrupa’yla kıyaslandığında çok düşük bir oran. Söz konusu ÖTV artışının satışları büyük oranda azaltacağı düşünülüyor. Dolayısıyla yapılan afaki ÖTV zammının hiç bir faydası olmayacak.

YENİGÜN: SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, ÖTV artışını olumlu karşılamanın mümkün olmadığını söylüyor. Batarya fabrikası yatırımı açıklarken sektör olarak ÖTV artışını beklemediklerini anlatan Yenigün, “Elektrikli araç satış planlama ve stratejilerimizde yeniden düzenlemeler yapmamızı gerekli kılmıştır.” diyor.

ODD: YATIRIMLARA MENFİ OLARAK YANSIYACAK

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu da artışı eleştiriyor. Bilaloğlu, yazılı açıklamasında, “Elektrikli otomobillere uygulanan ÖTV oranlarındaki artışların çevreci otomobillerin ülkemizde yaygınlaşma hızına olumsuz etkisi olacağı görüşündeyiz. Bu durum, otomotiv ekosistemindeki paydaşları da olumsuz etkilemekle beraber Türkiye’ye yapılacak potansiyel yatırımları, istihdamı menfi yönde etkileyecektir.” ifadelerini kullanıyor.

‘VERGİ GELİRİM AZALACAK’ KORKUSU MU?

Kararın mantıklı bir açıklaması yok. Ancak devletin petrol ve doğalgazdan aldığı verginin miktarına bakınca akıllarda soru işaretleri oluşuyor. Geçtiğimiz yıl toplam vergi geliri 833 milyar liranın üzerinde. Söz konusu rakamın 69 milyar 9 milyon 457 bin lirasını petrol ve doğalgazdan alınan vergiler oluşturuyor. Ayrıca motorlu taşıtlardan alınan vergi miktarı da 46,6 milyar lira. Dolayısıyla Hazine’ye sadece iki kalemde giren para 116 milyara yakın. Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması dolaylı olarak akaryakıttan alınan verginin de düşmesine neden olacak. AKP rejiminin elektrikli otomobillerin satışını durdurmak için böyle bir ÖTV operasyonu yapmış olabilir mi? Kesin bir şey söylemek zor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin