Evrensel çalışanlarının basın kartları gerekçesiz iptal edildi

Evrensel gazetesi çalışanlarının tamamının basın kartları iptal edildi. Gazeteciler, ‘Basın kartı sorgulama’ bölümüne baktıklarında kartlarının karşısında ‘iptal edildi’ ifadesini görünce şok oldu. Basın Kartları Komisyonu’nun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanmasından sonra uzun zamandır yenileme başvurusu yapmış olan gazetecilere ‘bekleniyor’ denilen sarı basın kartlarının iptal edildiği ortaya çıktı. Geçtiğimiz aylarda AKP rejiminin, son 5 yılda 3 bin 804 muhalif gazetecinin sarı basın kartını iptal ettiği açıklanmıştı.

Ankara’dan sürekli basın kartı sahibi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası adına Basın Kartları Komisyonunda görev yapmış olan Sultan Özer ve sürekli basın kartı sahibi Fevzi Argun’un da kartlarının iptal edildiği öğrenildi. Kartı iptal edilenler arasında Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ile Yazı İşleri Müdürü Şengül Karadağ Bayhan da var. Onlarca editör ve muhabirin kartları da hiç bir gerekçe gösterilmeksizin iptal edildi.

TAM SAYI HENÜZ BİLİNMİYOR

Evrensel’deki habere göre gazeteciler, önceki gün Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Basın Destek Hattı’nı aradı. Ancak gün boyu telefona yanıt veren olmadı. Dolayısıyla kartların neden iptal edildiği de öğrenilemedi. Basın kartı iptal edilen gazeteci sayısının kaç olduğu da henüz bilinmiyor.

BASIN KARTI KOMİSYONU NEDİR?

Sarı Basın Kartları aslında uzun zamandır gazetecilerin gündeminde. Basın kartları geçmişte Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından veriliyordu. Ancak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte Başbakanlık ortadan kalkınca bu kurum Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na dönüştü. 24 Haziran 2018’de yeni yönetim sistemine geçilmesine karşın basın kartı komisyonu 13 ay boyunca toplanmadı. Temmuz 2019’da toplanması ise oldukça gizli oldu. Toplantının detayları da, komisyonda kimlerin olduğu da kamuoyuyla paylaşılmadı.

GAZETECİLERİ FİŞLEYEN KİŞİLER KOMİSYONDA

CHP Milletvekili Utku Çakırözer ise komisyonda 9 kişinin olduğunu belirtmişti. Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti komisyonda yer almıyor. Komisyonun 2 üyesi ise Cumhurbaşkanlığından. Cumhurbaşkanlığından verilen üyelerinden İletişim Başkan Yardımcısı Zahid Sobac, gazetecileri fişleyen raporu ile bilinen SETA’nın araştırmacı kadrosundan. Kalan üyelerden 3’ü ATV, Star ve Daily Sabah gazetelerinden, 2’si ise Anadolu Ajansı (AA) ve TRT’den. AA ve Daily Sabah’tan gelen isimler “basın-meslek örgütü” olan Medya İş ve Medya Derneği’nden temsilci olarak komisyonda yer alıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin