Evi taşlanan Suriyeli kadın: Kızımın sütü bitti ama markete gitmeye korkuyorum

Ankara’nın Altındağ ilçesinde iki grup arasında çıkan kavgada Emirhan Yalçın’ın hayatını kaybetmesi sonrası, Battalgazi mahallesinde Suriyelilerin evlerine ve dükkanları saldırıya uğradı. Evi taşlanan Suriyeli ailelerden biri Euronews’e konuştu. Olayın şokunu yaşayan Suriyeli kadın, sokakta toplanan kalabalıktan, “Bu ev Suriyelinin mi, bu ev Suriyelinin mi” şeklinde bağrışmalar duyduğunda çok korktuğunu ve evi terk ettiğini anlatıyor. “Sonra evi taşlamaya başladılar. Evi hemen terk ettik. Telefonum kırıldı.” diyor.

Kocasının Suriye’de şehit olduğunu anlatan kadın, “1 çocuğum var. Çocuğum yemek yerken evimiz taşlandı. Çocukları tuvaletin önünde yatırıyoruz. Komşularla birlikte. Çok korkuyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

POLİS MÜDAHALE ETMEDİ

Polisin olay yerine geldiğini ancak müdahale etmediğini anlatan kadın, dışarıya çıkmaya korktuğunu söylüyor: “Devletten müdahale etmesini istiyorum. Ama ne fayda. Hiçbir şey olmayacağını biliyorum. Bugün dışarı çıkmadım. Markete gitmedim. Nasıl dışarı çıkacağım? Kızımın sütü bitti nasıl gidip alacağım? Çok korkuyorum.”

ANKARA’DA HAVA GERGİN

Battalgazi Mahallesi’nde salı akşamı iki gencin Suriyeliler tarafından bıçaklandığı haberlerinin yayılmasının sonra bir grup, Suriyelilerin dükkanlarını ve evlerini hedef aldı. Valiliğin aktardığına göre 10 Ağustos gecesi iki grup arasında çıkan kavgada ağır yaralanan Emirhan Yalçın (18) kaldırıldığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurtarılamadı. Kavgaya ilişkin gözaltına alınan yabancı uyruklu Y.A. ile A.M.A. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Gencin, Suriyeliler tarafından bıçaklandığı yönünde çıkan haberler üzerine bölge halkının sokağa dökülerek Suriyelilerin iş yerlerine saldırdığı görüntülendi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin