‘Erkam Tufan’la 30 Dakika’nın Kamera Arkası

YORUM | ERKAM TUFAN AYTAV

 

Haziran’dan bu yana ‘30 Dakika’ programını yapıyorum.

Dostlar “Hadi ne duruyorsun yapsana” diye beni ittirmeselerdi açıkça söyleyeyim buna cesaret edemezdim.

Neden mi?

Bir kere ben Youtube’tan nasıl yayın  yapılır bilmiyordum, hayatta yapmışlığım yoktu çünkü.

BugünTV’de ne güzel stüdyoya girdiğimde her şey hazır oluyordu. Işıklar, masa, beyaz ayarlar falan. Yayınımı yapıp elimi kolumu sallayarak çıkıyordum. Şimdi düşünüyorum da ne konformuş!

Cesaret edemeyişimin ikinci sebebi ise, yayına çıkacak adam bulabilecek miyim sorusuydu. Öyle ya, pek çok gazetecinin bile müstear isimlerle yazdıkları bir dönemde ekrana çıkmak kolay bir mesele değildi.

Ancak niyet edip kolları sıvayınca nasıl bir bereket ise bütün kolaylaştırıcı faktörler üzerime üzerime gelmeye başladı.

Bu iş için evvela bir bilgisayar gerekliydi. Allah’tan Türkiye’den çıkarken MacBook’umu yanımda getirmiştim.

Youtube’tan anlayan arkadaşlarımı aradım, bende intikal biraz zayıf olduğu için sağ olsunlar “Bilal’e anlatır gibi” anlattılar. Başlarının etlerini yedim diyebilirim.

İyi ama çekimi nasıl yapacaktım?

Etrafımdaki mühendis ve bilişimci arkadaşlar hemen devreye girdiler. Skype diye bir program önerdiler. Denedik gayet iyi oluyordu. Üstelik bizim kelebek dediğimiz şekilde iki, hatta üç pencere açılabiliyordu.

Hadi çekimi yaptık ama çıplak görüntü iyi olmayacaktı. Yayının altına KJ yani spot cümleler yazmamız gerekliydi. TV yayını standardını yakalayalım, dedik.

Montaj işi çıktı karşımıza. Hiç anlamadığım bir konu. Bir baktım, Türkiye’den çıkmak zorunda kalmış pizza dağıtan bir arkadaş, “Abi ben bu işin uzmanıyım yıllarca bu işi yaptım” demez mi!

Hani dedim ya bütün kolaylaştırıcı faktörler üzerime üzerime gelmeye başladı diye. Aynen öyle oldu. Olmaya da devam ediyor.

Benimkisi de acze binaen gelen nimetler gibi. Hani derler ya en zayıf en aciz yaratık elma kurdu; ne aklı var, ne gücü. Allah onu elmanın içinde yaratmış. Benim ki de o hesap işte.

Başlangıçta yayınları bir arkadaşın iş yerinin bir köşesinde yapmaya başladım. Pencerenin kenarına masayı dayadım. Çünkü ışık kuvvetli olmalıydı. Ama hava parçalı bulutlu olduğunda yayın kötü oluyordu.

Bir gün yayına hazırlanırken -hazırlıktan kastım masayı pencerenin kenarına çekmek üstüne kutu koymak onun üstüne de bilgisayarı yerleştirmek- Türkiye’den gelmiş bir esnaf arkadaş beni gördü. ‘Burada mı çekiyorsun programı?’ deyince, ‘Evet’ dedim. ‘Neden pencere kenarı?’ dedi, ben de anlattım.

Sonra beklediğim o soruyu da sordu: Bu iş için sana ne lazım? Gözlerim parladı.

3 tane spot ışık, 1 yeşil perde dedim. Çünkü bir süreden beri aklımda sanal stüdyo vardı. Sağ olsun gerekli olan 200 Euro’yu hemen çıkarıp verdi.

Şükür artık sanal stüdyomuz da olmuştu.

Arkadaşın iş yerinde çekim yapmak zor oluyordu. Arkadan gelip geçenler, sesler falan.

Ben de teşkilatı eve taşıdım. Bir süreden beri yayınları evin salonundan yapıyorum. Hanım şimdilik bir şey demiyor ama ortalığı dağıttığım için kötü kötü baktığını hissedebiliyorum. Bir çıngar çıkmaz inşallah!

Daha iyi nasıl yapabiliriz?

“30 dakika” tam anlamı ile kolektif bir çalışmanın ürünü. Mümkün olduğunca televizyon kalitesinde yayın yapmaya çalışıyoruz. İnanın her gün daha neler yapabiliriz diye dostlarla kafa patlatıyoruz.

Hala çok eksiklerimiz var. Ses ve görüntü kalitesini arttırmamız lazım. Elde olmayan sorunlarla da karşılaşabiliyoruz.

En son Adem Yavuz Arslan ile yaptığım programda belki dikkatinizi çekmiştir. Sunumda beni sürekli hopluyor gördünüz. Aslında hoplayan ben değilim. Kolumu masaya koyduğumda masa yaylanıyor, masa yaylanınca masanın üstündeki karton kutu hareket ediyor, karton kutu hareket edince de çekimi yapan laptop zıplıyor. Sonucunda da siz beni hoplar vaziyette görüyorsunuz.

Bu problemin çözümü konusunda yeni arayışlar içine girdiğimizden emin olabilirsiniz. Bizim AR-GE sıkı çalışıyor.

Bugünler geçtiğinde bunlar hep hoş anılar olarak kalacak eminim.

Dedim ya hala eksiklerimiz var. Kamera gibi, bilgisayar gibi, telsiz yaka mikrofonu gibi… Elimizdeki laptop bu yaynlar için yetmiyor. Daha güçlü bir bilgisayar gerekli. Yeni projelerimiz de var, tabii bunlar imkanlara bağlı. Biz de eksiklerimizi gidermek adına https://www.patreon.com/erkamtufan sitesi üzerinden yardım toplamaya başladık. Ne yapalım başka çare yok. Dünyada da bu işler gördüğüm kadarı ile böyle oluyor.

Neyse bu arka plandan sonra ‘30 Dakika’ programına ait bazı detaylardan bahsedeyim.

Önce gelen tepkiler

Gerek Twitter üzerinden, gerek Youtube yayınının altına gelen yorumlardan pek çok dönüş alıyorum. Youtube yayınının altındaki yorumları filtreli yapma zorumda kaldım. Sadece benim onayladıklarım yayınlanıyor. Çünkü akla hayale gelmeyecek, bugüne kadar hiç duymadığım küfürler yazıyorlar, tehditler ediyorlar. Görebildiğim kadarı ile bunları yazanlar Erdoğanist bir kitle. Kültür ve ahlaki düşüklükleri en belirgin özellikleri. Ben o küfürleri okumaya utanıyorum onlar yazmaya utanmıyorlar.

Yalnız bu kitleye bir müjdem var, bu hakaret, küfür ve tehditlerin hepsini kaydediyorum, dosyalıyorum. Türkiye normalleştiğinde bu kitleye sürprizlerim olacak.

Yer yer havuz medyasında da ‘30 Dakika’ aleyhine yayınlar çıkıyor. Aleyhte de olsa hoşuma gitmiyor değil programların gündem olması. Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler ya! Programın etkili olduğunu gösteriyor bu yayınlar.

Hele Cemaat kanalı diyorlar ya, beni en çok eğlendiren de bu. Yahu bu kanal Youtube kanalı. Sahibi de Cemaat değil, bildiğim kadarı ile Universal Tube & Rollform Equipment şirketi. Cemaatle ne ilgisi var! Ama ABD şirketi diye ilişki kurmaya çalışabilir bu paranoyaklar.

Ben kendi çapımda yayın yapıyorum bu kanalda. Ayrıca bu yayınlar Hizmet Hareketini de bağlamaz. Benim üzerimden kimse Hizmet’e fatura çıkarmaya çalışmasın. Sadece beni bağlar. Bu böyle biline.

Gelen tepkiler hep olumsuz değil elbette, o küfürlerden çok daha fazla tebrik ve teşvik dönüşleri alıyorum. Gözyaşları ile izledik diyenler var. Bunlar da elbette benim için ciddi anlamda şevk oluyor.

Kimi izleyenler benim tarzımı Mehmet Ali Birand’a benzetiyorlar. Evet benziyor ne yapayım. Ama bu benim kendi tarzım. Birand’a benzeyeceğim diye özel bir gayretim yok. Sadece yayınlarda değil, günlük konuşmalarımı da benzetenler var.  Ama bu mesleğin bir üstadına benzemekten de rahatsız değilim hani. Şunu da belirteyim rahmetli ile yakın bir dostluğumuz vardı. Yayınlarımdan sonra arar tebrik ve teşvik ederdi. Neyse bu da bir gün denk gelirse başka bir yazının konusu olsun. Üzerimde mutlaka etkisi vardır deyip bu konuyu geçeyim.

Gelelim yayın istatistiklerine

Haziran’dan bu yana 43 yayın yapmışım. Bir süreden beri haftada ikiye çıkardım yayınları. Haftada üç olsun diyenler var. Kolay olmayacak ama, bakalım.

Abone sayısı hızla artıyor, an itibarı ile 5.624 kişi abone. An itibarı ile diyorum çünkü sürekli artıyor. Gönül ister ki bu kadar emekten sonra daha çok kişi abone olsun. O da olur inşallah. Sosyal medyadan dostlar programın reklamını yapıyorlar sağ olsunlar.

Bir de her programdan sonra o yayının önemli yerlerini kesip Twitter’a koyan dostlar var ki, onlara da müteşekkirim. Yayının tamamı bu linkte diye de altına yazarlarsa daha güzel olur.

Peki reyting ne alemde?

Her programı en az 10 bin kişi izliyor. Bu rakam 141.073’e kadar çıktı bugüne kadar. Bu rakamlar Youtube programları için fena değil. Ama çok iyi de değil.

Bugüne kadar en çok izlenen 5 yayını sizlerle paylaşayım

 • Kamil Maman ile 17/25 Aralık Dosyası

Görüntülenme    141.073

İzlenme süresi     1.538.371 Dakika

 

 • Şivan Perwer ile Kürdistan Referandumu

Görüntülenme    79.650

İzlenme süresi    981.972 Dakika

 

 • Doç. Dr. Mahmut Akpınar ve Adem Yavuz Arslan ile 15 Temmuz Gerçekleri

Görüntülenme     43.580

İzlenme süresi    602.221 Dakika

 

 • Prof. Dr. Mehmet Efe Çaman ile Erdoğan-Perinçek arasındaki Aşk-ı Memnu

Görüntülenme    39.365

İzlenme süresi    552.056 dakika

 • Said Sefa ile 15 Temmuz Gerçekleri

Görüntülenme    40.431

İzlenme süresi     574.565 dakika

Bu beş konunun da ortak özelliği Türkiye’de hiçbir kanalda konuşulamayacak konular olması. Bu da bu tür yayınları daha değerli kılıyor.

Bu dört yayın dışında Hayko Bağdat ve Emine Eroğlu ile yaptığım programların da oldukça ilgi gördüğünü söylemek isterim.

İstatistiklere göre ‘30 Dakika’yı izleyenlerin %83’ü erkek, %17’si kadın. Kadınların fazla ilgisini çekmiyor demek!

Neyse laf lafı açtı yazı çok uzadı.

Sizi sıkmayacaksa zaman zaman yine “kamera arkası” yazılarına devam edeceğim.

Önümüzdeki Erkam Tufan’la 30 Dakika’da buluşmak üzere.

11 YORUMLAR

 1. 🙂 Harika!! Yeminle harika …

  Şu fotograflar ,programa nasıl hazırlandığınız ,hazırlık görüntüleri insana olan yakınlık sanki kartal yuvalarında yaşıyormuş gibi davranan yayıncı/yayımcı anlayışına son verir nitelikte.

  Olması gerektiği gibi herşey….:) Zorluklar yaşatılıyor lakin siz hiç bir zaman insanlardan kopmadınız..

 2. Elinize sağlık bize bu kalite yeterli masrafa gerek yok bence 🙂
  *Abdullah AYMAZ *Can DÜNDAR(kaabul ederse) *Hakan ŞÜKÜR ile de program yapmanızı isterim …

 3. “Ameller niyetlere göredir” hadisini Atalarımız “niyet hayır; akıbet hayır” ve “niyetiniz neresiyse, menziliniz orasıdır” diyerek yaşarlar. Geçen Asrın Bedii (Rh.a), ihlas konusundaki açılımlarına “Amelinizde rızayı ilahi olmalı; O (CC) razı olsa…” diye bir parametre koyar.
  Rabbim amelinizi kabul buyursun ve bereketlendirsin inşallah…

 4. Erkam bey,

  Canlarimizin girtlaga dayandigi, adeta nefes alamaz hale geldigimiz bu gunlerde, siz ve sizin gibilerin binbir gayretle hazirladigi bu tur programlar bizim icin adeta oksijen cadiri vazifesi goruyor; ve bize, ‘hamdolsun, dunyada hala guzel insanlar da var, kotulukten daha cok iyilik var’ dedirtiyor. Kaybetme korkusuyla uzerine tir tir titredigimiz, yer yer sallantida oldugunu hissettigimiz, bizlere hayat veren bir duyguyu besliyor ve onu diri tutmamiza yardimci oluyor: Umit.

  Her zorlukla birlikte bir kolaylik da veriliyor, her ser gorunen seyin arkasinda buyuk hayirlar olabiliyor. Bu kahreden surec de beraberinde pek cok hayri getirdi ve getirecek; kanaat-i acizanemce bunlardan biri de devasa televizyon binalari, muazzam studyolar olmadan da bir seylerin mumkun oldugunun herkese gosterilmesi oldu.

  Rabbim sayinizi artirsin, istikametten ve ihlastan ayirmasin. Allah sizlerden ebeden razi olsun.

 5. Harika programınız var,teşekkürler.7/24 her zaman 40 tv kanalından yayınlarıyla birşey yapamayan havuz medyası,sizi kıskanmakta tabii ki haklı! Çünkü bu kadar bilgi ve becerileri yok.

  Hodbird üzerinden yayın yapan MCEU tv var. Buradan da bazen yayınlarınızı izleyebiliyoruz. Bu tv kanalında daha uzun program yapabilir misiniz? Eğer olursa çok güzel olur diye düşünüyorum.Kolay gelsin,saygılar….?

 6. Erkam Bey sizi tebrik ederim. Bunca imkansızlıklara rağmen doğruları haykırmaya devam ediyorsunuz.
  ‘Bir doğru bin yalanı cerheder’ demiş eskiler.
  Doğruları haykırmaya devam.

 7. Harika prg.lar yapıyorsunuz. .teşekkürler..Tüm youtube prg.ları yapan arkadaşlara..Teknik imkanlarını süper abi..daha nolsun☺Allah yardımcınız olsun inşallah .

 8. Erkam Bey, kamera arkası yazılar okuyucuyu hem dinlendiriyor hem de merakını gideriyor. Yayınlarınızı takip etmeye çalışıyorum. Doğru yoldasınız?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin