Erdoğan’ın Srebrenitsa açıklamasına Hollanda’dan cevap: İğrenç yalan

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gün içinde yaptığı konuşmada “Biz Hollanda’yı ve Hollandalılar Srebrenitsa katliamından tanırız” demesinine Hollada’dan cevap geldi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte ‘iddiayı iğrenç tarihi yalan’ diye niteledi.

Erdoğan, “Biz Hollanda’yı ve Hollandalıları Srebrenitsa katliamından tanırız. Onların cibiliyetinin, karakterinin ne kadar bozuk olduğunu orada katlettikleri insan sayısından tanırız. Savaşın bile bir ahlakı, bir kuralı vardır. Savaşta bile sağlık ekiplerine ateş açılmaz. He Hollandalı gibi olursa açar, onu söyleyeyim” demişti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre,Hollanda haber ajansı ANP’ye konuşan Rutte, “Erdoğan gerginliği artırmaya devam ediyor” derken, Erdoğan’ın Srebrenitsa katliamıyla ilgili isnadını ‘iğrenç tarihi yalan’ diye karşıladı.
Hükümet, hafta sonu yaşanan gelişmelerin ardından Hollanda’ya daha çok diplomatik yaptırımlar uygulama kararı almıştı. AKP’nin Türkiye’ye doğrudan yatırımlarda başı çeken Hollanda’ya ekonomik yaptırım kararı almaması dikkat çekmişti.

Başından beri özür dilemeyeceklerini, aksine özür dilemesi gerekenin Türkiye olduğunu savunan Hollanda Başbakanı Mark Rutte yaptırımları ‘tuhaf’ ama ‘çok da kötü değil’ diye yorumlamıştı.

Srebrenitsa’da ne olmuştu?

Yugoslavya İç Savaşı sırasında Bosna Hersek’in Srebrenitsa kasabasında 13-18 Temmuz 1995 tarihleri arasında 8 bin genç ve yetişkin Müslüman erkek, Bosnalı Sırp güçler tarafından öldürülmüştü.
Olaylar öncesinde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından güvenli bölge ilan edilen kentte, civardaki çatışmalardan kaçan çok sayıda sivil bulunuyordu.
Kenti BM adına koruyan Hollandalı birlikler, ellerindeki 5 bin sivili Bosnalı Sırplar’a teslim etmişti.
Hollanda’da bir mahkeme de 300 Boşnak’ın öldürülmesinden Hollandalı BM Barış gücü askerlerinin doğrudan sorumlu olduğuna hükmetmişti.
BM, Srebrenitsa’da yaşananaları “soykırım” olarak nitelendiriyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin