Erdoğan’ın şikâyeti üzerine hakim karşısına çıkan şehit annesi beraat etti

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şikayeti üzerine Ankara Adliyesi’nde hakim karşısına çıkan şehit annesi Pakize Akbaba beraat etti. Akbaba hakkında 4 yıl ceza isteniyordu. Pakize Akbaba’ya destek için adliyeye gelenler arasında İyi Parti Lideri Meral Akşener de vardı.

Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Pakize Akbaba, elinde bastonu ile kaldı. Akbaba’nın yürümekte zorluk çektiği görüldü. Kimlik tespiti sırasında katibin kaç çocuğu olduğuna ilişkin sorusuna Akbaba, “6 çocuk, ikincisi şehit!” diyerek cevap verdi.

DOĞRULARI SÖYLEDİM, HAKARET ETMEDİM

Savunmasında hakaret etmediğini belirten Akbaba, doğruları söylediğini kaydetti. Mahkemenin kadın hakimine de “Ben isterdim ki bana oğlun nerede kaç yaşında şehit oldu, bu zamana kadar neler yaşadın diye sormanızı. Ama sormadınız!” diyerek sitem etti.
Akbaba’nın avukatları, Erdoğan’ın avukatlarının şikayetinin devam edip etmediğinin sorulmasını istedi. Erdoğan’ın avukatı, katılma talepleri olduğunu belirterek, dilekçelerini tekrar etti. Ancak duruşmada 10 dakika sonra ise Erdoğan’ın avukatı yeniden söz alarak, “Dilekçeyi sehven gönderdik. Şikayetçi değiliz” dedi. Mahkeme, duruşma sonunda suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Şehit Annesi’nin beraatine karar verdi.

AKŞENER: VAZGEÇMEK İÇİN NEDEN DURUŞMA GÜNÜNÜ BEKLEDİNİZ

Pakize Akbaba’ya destek için İyi Parti Lideri Meral Akşener de adliyedeydi. Akşener, beraat kararı üzerine paylaştığı tweet’te, “Bugün #PakizeAnne ile birlikte adliyedeydik. Milletimizin desteğiyle bu utanç davasının ilk duruşmasında #PakizeAkbaba beraat etti. Sayın Erdoğan’a soruyorum: Şikayetten vazgeçmek için neden duruşmayı beklediniz? Bir şehit annesini hukuk eliyle taciz etmeye utanmıyor musunuz? ifadelerini kullanı.

BENİ HİÇ KİMSE SUSTURAMAZ

Pakize Akbaba karar sonrası, “Bütün şehitlere sesleniyorum; Oğlum siz güçlüsünüz her zaman yanımdasınız, anneni hiç kimse ne susturacak ne yıldıracak. Vatan için son nefesime kadar davanızı omzumdan indirmeyeceğim.” diye konuştu.

PAKİZE AKBABA NE DEMİŞTİ?

Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Alp Akbaba, 5 Aralık 2017 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi tarafından düzenlenen ‘Eşitlik ve Adalet Kadın Buluşması’nda kürsüden yaptığı konuşmada, “Herkes haddini bilsin. Şimdi PKK bitti, FETÖ çıktı piyasaya. FETÖ Meclis’tedir önce Meclis’i temizle Meclis’i. Ben şehit verdim, saçımı süpürge ettim. Hepsi Atatürkçü, vatanını, milletini seven çocuklar yetiştirdim. Çocuklarımdan birisini askere yolladık. Ne yazık ki, hain bir kurşunla şehit oldu. ‘Analar ağlamayacak’ dediler… Niçin şehit geliyor? Gücünüz yetmiyorsa bırakın o görevi!” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin