Erdoğan’ın saraylarının 10 aylık bahçe bakım maliyeti 55 milyon TL!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın saraylarının sadece bahçe bakımına, yılın ilk 10 ayı içinde 55 milyon TL harcandığı ortaya çıktı. Eski parayla 55 triyon lira! Yani Erdoğan’ın saraylarının sadece bahçe maliyeti günlük 183 bin liranın üzerinde. 55 milyon TL 23 bin 666 asgari ücrete denk geliyor. Söz konusu parayla bugün itibariyle 75 bin 350 adet çeyrek altın alınabilir.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugünkü köşesinde ‘Okluk ya da ‘Hayalet Saray’ başlıklı bir yazı kaleme aldı. Toker, “Artık cevap bile vermiyorlar. Cumhurbaşkanlığı Yazlık Sarayı’ndan bahsediyorum. Marmaris Okluk Koyu’nda Rönesans Grubu’na yaptırılan, ancak ihalesini, maliyetini bilmediğimiz saraydan.” diyerek başladığı yazısında, “Saraylarla ilgili şu veriyi es geçmek olmaz: Bütçede “bahçe malzemesi alımları yapım ve bakım giderleri” diye bir kalem var. Geçenlerde 10 aylık bütçe sonuçları açıklandı malum. O kalemde yaklaşık 55 milyon TL’lik bir harcama görünüyor. Geçen yıl aynı dönemde bu kalemde 42.6 milyon TL harcanmış. İktidar bahçe/peyzaj için (Ocak-Ekim döneminde) bu yıl 12.5 milyon TL daha harcama yapmış.” diyor. Toker’in yazısından bazı bölümler şöyle:

RAKAM TELAFFUZ EDEMİYORLAR

“2017’de dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, TBMM’de biraz bilgi vermişti. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda “altyapı, çevre duvarı, peyzaj, dere ıslahları, güvenlik binaları, sondaj çalışmaları, etüd ve projelendirme için bir ihale yaptıklarını” söyleyip devam etmişti: “12 milyon 125 bin lira harcadık. İnşaatla ilgili bütün işlemler TOKİ tarafından yapılacaktır. Projeler bittikten sonra ana ihale yapılacak. Ortaya çıkmış bir proje, yapılmış bir ihale olmadığından, yanıltıcı bir bilgi vermemek adına rakam telaffuz edemiyorum.”

SORULAR CEVAPSIZ KALIYOR

O rakam hiç telaffuz edilmedi. (Projenin ayrıntılarını aynı yıl Cumhuriyet’te yazdım.) Okluk Sarayı cuma günü Cumhurbaşkanlığı’nın 2021 yılı bütçesinde gündeme geldi. Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmede CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban “yazlık saray” hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi, “Hükümetiniz buraya adeta bir hayalet sarayı muamelesi yapmaktadır” dedi. Ekledi:“Soru önergesiyle ‘Bu yazlık saray kaç hektar üzerine kuruldu? Bu yazlık sarayın yapımı için ne kadar para harcandı? Bu yazlık sarayda bulunan bina sayısı nedir, kaç odası vardır, kaç personel çalışmaktadır, maaşlarını hangi kurumdan almaktadırlar?’ diye sorduk fakat sizden hiç ses ve yanıt gelmedi. Bu soruları 16 Mart 2020 tarihinde sormuşuz, bugün 27 Kasım hâlâ bir cevap alamadık.”

SARAYDA NEYİ SAKLIYORSUNUZ?

Alban’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği sorular ve konuşmasından aktaracağım birkaç başlık, başta yoksullar olmak üzere bu ülkenin bütün vatandaşlarını ilgilendiriyor:
Bu yazlık sarayda neyi saklıyorsunuz? Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı “Bu saraylar milletin” diyorsunuz, peki o zaman niye milletten saklıyorsunuz?
Marmarisliler başta olmak üzere, bölge halkı burayı merak ediyor. Görmek için yazlık saraya gidiyor, daha kilometrelerce öteden yurttaşların yollarını kestiriyorsunuz “Bölgeye giriş yasak” dedirtiyorsunuz.
Bu yetmiyormuş gibi denizden yolu kestirdiniz, sadece sarayın bulunduğu koyu değil, diğer tüm alanları da deniz trafiklerine, taşıtlarına kapattınız.
Balıkçı tekneleri, önünden geçmeye korkuyor, ateş açarlar diye yollarını değiştiriyorlar.

65 HEKTAR KAMULAŞTIRDINIZ

– Aynı bölgede 65 hektar alanı kamulaştırdınız. (…) O insanların gözlerinden
yaşları niye akıttınız Cumhurbaşkanı Yardımcısı?
– Burayı da mı Katar Emiri’ne satacaksınız acaba, yüzde 10’unu ona mı vereceksiniz, onun için mi kamulaştırdınız bu alanları? Marmaris halkı, Muğla halkı bunun cevabını bekliyor sizden.
Fuat Oktay “Yüce Meclis”’te tekrar söz kendisine geldiğinde bu soruların hiçbirine cevap vermedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin