Erdoğan’ın ‘dolandırıcı’ dediği Davutoğlu, ekibi ile birlikte mal varlıklarını açıklayacak’

Ahmet Davutoğlu ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında Şehir Üniversitesi tartışma devam ediyor.

Davutoğlu, Erdoğan’ın kendisi ile ilgili “Bunlar Halkbank’ı dolandırdılar” sözlerine cevap olarak, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Erdoğan dahil olmak üzere yaşayan tüm eski cumhurbaşkanları, başbakanlar, kamu bankalarının bağlı olduğu bakanlar ile ailelerinin mal varlıklarının araştırılmasını önermişti.

Bu süreçte parti kurma hazırlığında olan Davutoğlu ve ekibi mal varlıklarını açıklayacak.

Euronews Türkçe’nin haberine göre, Davutoğlu’nun birkaç gün içerisinde resmi olarak açıklayacağı yeni muhalefet partisinin kurucular kurulunda yer alan üst düzey bir yetkili, Davutoğlu ve kurucular kurulunun tüm üyelerinin, partinin kuruluşuyla birlikte mal varlıklarını açıklayacakları bilgisini verdi. Yetkili, “Siyasi etik ve şeffaflık kapsamında parti yönetimine gelecek tüm yöneticiler de bunu yapacak. Bu, toplumun da beklediği bir şey” dedi.

Davutoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi bünyesinde siyaset yaptığı sırada da şeffaflık yasası konusunda hassasiyet göstermiş, bu konuda Erdoğan ile görüş ayrılığına düştüğü basına da yansımıştı.

2015 yılında kamuda şeffaflık paketini açıklayan dönemin başbakanı Davutoğlu, mal bildiriminde bulunulması çağrısında bulunmuş, “kamu görevi yürüten, kamu sorumluluğu millete emanet taşıyan herkesin mal bildirimi ile ilgili yükümlülüğü olacak. Bu anlamda Meclis’teki grup başkan vekilleri, il başkanları, ilçe başkanları ile buralarda da bazı yanlış uygulamalar olduğu varsayılıyor” demişti.

NE OLMUŞTU?

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası’nın, Şehir Üniversitesi’ne bağlı İstanbul Kartal’daki eski TEKEL arazisinin devriyle ilgili açtığı davalar zincirinde son olarak Danıştay, bedelsiz arazi devri gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı aldı. Üniversitenin bu araziyi ipotek gösterip Halkbank’tan kredi almış olması nedeniyle Halkbank, Danıştay’ın kararına da dayanarak önce üniversitenin kredi teminatlarını durdurdu sonra da tüm bankalardaki varlıklarına tedbir koydu.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin