Erdoğan’ın danışmanı Yasin Aktay: ‘Sezen Aksu bu kadar tepkiyi hak etmedi’

2017’de yazdığı bir şarkıda geçen “Binmişiz bir alâmate. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e…” sözleri nedeniyle linç kampanyasına maruz kalan sanatçı Sezen Aksu’ya AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanı Yasin Aktay’dan destek geldi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta Cuma namazı sonrası cami içerisinde yaptığı konuşmada Sezen Aksu’yu isim vermeden hedef göstererek, “Hz. Adem Efendimiz’e (sas) kimsenin dili uzanamaz. O uzanan dilleri yeri geldiğinde koparmak bizim görevimizdir.” demişti.

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de ‘Serçeysen serçeliğini bil, sakın kuzgunluğa heves etme’ diyerek Sezen Aksu’ya karşı başlatılan linç kampanyasına destek vermişti.

Erdoğan’ın danışmanı Yasin Aktay’ın yandaş Yeni Şafak gazetesindeki yazısında Sezen Aksu’ya karşı başlatılan linç kampanyasına karşı çıktı.

Geçtiğimiz cumartesi günü kaleme aldığı yazısında Sezen Aksu’ya gösterilen tepkilerin ilginç bir hal aldığını belirten Yasin Aktay şunları ifade etti:

“Gözlemleyebildiğim ilginçlik aslında sosyal medyadaki tepkilerle özellikle takip edebildiğim çok sayıda WhatsApp grubundaki değerlendirmeler arasındaki bariz fark. Tamamı muhafazakâr, İslâmî kesimden insanlardan oluşan bu gruplarda Sezen Aksu’nun bu sözleri hakaret maksadıyla söylememiş olduğuna ve elbette lafız yanlış olsa da, bu kadar tepkiyi hak etmediğine dair çok güçlü bir kanaat var.

Hz. Âdem’in peygamberlik öncesi haliyle işlediği günah tarih boyunca her zaman birçok edebiyatın, şiirin imgesel kaynağı veya tasavvufi, felsefi değerlendirmelerin konusu olmuştur. Bu konuda edebi veya sanatsal muhayyilenin kendi gramatik yapısı olduğu muhakkak. Elbette hiçbir şey açıkça bir peygamberi veya İslâm’ın veya herhangi bir dinin kutsalına hakareti haklılaştıramayacağı kaydıyla…

‘AKSU’NUN ‘IŞIK DOĞUDAN YÜKSELİR’ ALBÜMÜNÜ HAYIRLA ANIYORLAR’

Bu kanaati paylaşanların büyük çoğunluğunun Sezen Aksu’nun geçmişte aynı zamanda ‘Işık Doğudan Yükselir’ albümündeki Yunus Emre, Mevlânâ ve Âşık Daimi’nin sözlerine yaptığı muhteşem bestelerini hayırla anıyor olmasını da zikretmek gerekiyor. Doğrusu doksanlı yılların karanlık ortamında Türkiye’nin zedelenen manevi iklimine bu albümün tatlı bir esinti gibi geldiğini unutmak mümkün değil”

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin