Damadın yönettiği Varlık Fonu’na sınırsız borçlanma yetkisi geliyor

Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) borçlanma işlemlerinde sınırlamaların kaldırılması için Bankacılık Kanunu’nda değişiklik öngören yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunuldu.

Buna göre, Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı gibi kurumların işlemlerinde kredi sınırlamasını kaldıran Bankacılık Kanunu’nun 55’inci maddesine ‘Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi ve Türkiye Varlık Fonu veya bunlara ait fonlarla’ ibaresinin eklenmesi önerildi.

Birçok kurumun TVF devredilmesiyle 2017 yılının şubat ayında fon doğrudan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bağlanmıştı. 60 milyar dolarlık TVF’nin başkanlığını Erdoğan, başkan vekilliğini ise Hazine ve Maliye Bakanı damadı Berat Albayrak yürütüyor.

AKP grubunun 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nda değişiklik öngören tasarısı TBMM Başkanlığı’na geçen hafta sunulmuştu. Görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na aktarılan 40 maddelik tasarının gerekçeli tam metni Meclis’in sitesinde yayınlandı.

Teklifin yasalaşması halinde, TVF ve alt fonlarca çıkarılan ya da ödenmesi garanti edilen bono, tahvil ve benzeri menkul kıymetler karşılığı yapılan işlemler gibi hemen hemen tüm borçlanma işlemlerinde sınırlamalar kalkacak.

Teklifin ilgili maddesi şöyle:

Kredi imkanları artırılıyor

Öte yandan teklifin Bankacılık Kanunu’nun 49. maddesinde değişiklin öngören maddesinde, sermayesinin çoğunluğu TVF’ye ait bankalar ve hisselerinin büyük bölümü TVF’nin elinde bulunan tüm kurum ve kuruluşlar ‘ayrı bir risk grubu’ olarak tanımlandı.

Teklifin bu maddesinde, söz konusu bankalarla diğer kurum ve kuruluşların bulunduğu ‘risk grubu daraltılarak, kredi imkanlarının artırılması’ amaçlandığı belirtildi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin