“Erdoğan’ın bütün konuşmalarını önünüze koyun, söylediklerini senaryoda bir yerlere yerleştirin”

Saray savcıları ‘subliminal’ mesaj suçlamasıyla iddianameler düzenleyip gazetecileri tutuklatırken, subliminal mesajın âlâsı son dönem televizyon dizilerinde yaşanıyor. Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, bugünkü köşe yazısında bazı dizilerin senaryolarının “Saraydan geldiğini” ileri sürdü.
Ataklı’nın yazısındaki ilgili kısım şöyle:
“Yandaş kanallarda “tarihi dizi” furyası var biliyorsunuz. Diriliş ve Abdülhamit başı çekiyor.
TV eleştirileri yazan bir gazeteci dostumdan öğrendiğime göre bu dizilerin senaryoları saraydan geliyormuş.
Tamamı değil tabii. Bazı metinler gönderiliyormuş dizilerin yapımcılarına. “Bunları senaryoda yedirin” deniyormuş. Gönderilen metinler de Tayyip Erdoğan’ın özellikle Osmanlılar, siyaset, devlet yönetimi hakkındaki görüşleri ile dış güçlere karşı sözleri oluyormuş.
Yapımcılar bu metinleri senaryoya uyarlattıkları gibi senaristlere “Erdoğan’ın bütün konuşmalarını önünüze koyun, söylediklerini senaryoda bir yerlere yerleştirin” bile diyorlarmış. Bu bilgiyi aldıktan sonra iki diziye de biraz baktım. Gerçekten de konuşmalarda Erdoğan’ın sözlerinden alıntılar ya da uyarlamalar var.
Beyin yıkama her alanda yapılıyor.”
KARACA DİZİ SENARYOSUNDAN TUTUKLU
Hidayet Karaca’nın dizi senaryosundan tutuklandığı iddianame, Ataklı’nın bahsettiği Diriliş ve Abdülhamit temalı diziler için uyarlanırsa dışarıda senarist ve idareci kalmaz gibi görünüyor. Bir savcı da günün birinde çıkıp, şöyle bir iddianame kaleme alabilir: Erdoğan konuşuyor, mesajları dizilerin içine yediriliyor, yandaş medya haber yapıyorlar, polis operasyon yapıyor, savcı gözaltına alıyor, hakim tutuklayıp hapse atıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin