Erdoğan’ın Almanya ziyareti haberleri tartışma başlattı: Madem bize Nazi diyor gelmesin!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Eylül ayında Almanya’yı ziyaret etmek istediği haberleri Almanya’da ziyarete ilişkin tartışma başlattı. Ziyareti savunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Bir ülkenin devlet başkanlığına seçilmiş kişilere o makama uygun şekilde davranmak gerektiğini düşünüyorum, Sayın Cumhurbaşkanı Steinmeier de böyle yapmıştır” dedi. Ancak muhalefet ve Alman vatandaşlarının bir kısmı buna karşı çıkıyor. İnsan hakları ihlalleri, tutuklu Alman gazeteciler, demokrasi ve hukuk devletinden dönüş, seçimlerde Avrupa’daki –çoğu Almanya’daki Türkleri kışkırtıcı tavırları nedeniyle Erdoğan aleyhinde büyük bir kamuoyu oluştu.

BİLD: EYLÜL SONU ZİYARET VAR

Bild gazetesi Türk ve Alman hükümet çevrelerine dayandırdığı haberinde Erdoğan’ın Eylül ayı sonunda Almanya’yı ziyaret etmesinin planlandığını bildirmişti. Gazetenin haberinde Erdoğan’ın resmi protokolün eksiksiz uygulanmasını istediği, Cumhurbaşkanı Steinmeier tarafından askeri törenle karşılanmayı ve onuruna ziyafet verilmesini arzu ettiği ileri sürülmüştü.

‘BİZE NAZİ DİYOR GELMESİN’

BoldMedya, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyaretini sokak röportajlarıyla Almanya’da yaşayanlara sordu. Birbirinden ilginç cevapların verildiği röportajlarda bir Alman vatandaşı’nın ‘Bir yandan bize Nazisiniz, radikalsiniz diyor, öbür yanda burada seçim propogandası yapıyor’ değerlendirmesi dikkat çekti. Bazı vatandaşlar Avrupa kültürünün gereği, her siyasinin Almanya’ya gelebileceğini, ancak Almanya’daki Türkleri kışkırtıcı davrandığı için Erdoğan’ı eleştirdiklerini söyledi.


ALMAN GAZATECİLER BİRLİĞİ: İNSAN HAKLARI KONUŞULMALI

Erdoğan’ın olası Almanya ziyareti tartışılmaya devam ediyor. Almanya Gazeteciler Birliği (DJV), Başbakan Angela Merkel ve Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’den Erdoğan’ın sadece görüşmelerin odağında insan hakları olması koşuluyla kabul etmesi çağrısında bulundu. Örgütün Başkanı Frank Überall şunları söylemişti: “Türkiye’de çok sayıda gazeteci suçsuz yere hapse atılırken Erdoğan’ın Berlin’de askeri törenle karşılanması ve Alman devletinin üst düzey yetkililerinin Erdoğan ile gülerek poz vermesi düşünülemez”

Überall, uluslararası tepkilere karşın Erdoğan’ın otokratik politikasını ve karşıt görüşlülere karşı baskısını sürdürdüğünü ifade ederek “Bu durum Almanya’da sözde uyum içindeki bir ziyaret çerçevesinde hoş karşılanamaz” diye konuştu.

ÖZDEMİR: ERDOĞAN DEMOKRATİK BİR ÜLKENİN NORMAL DEVLET BAŞKANI DEĞİL

Yeşiller partisinin eski eş genel başkanı Cem Özdemir de Erdoğan’ın Almanya’yı ziyaret edecek olmasını eleştirerek “Erdoğan’ın demokratik bir ülkeden normal bir devlet başkanı olmadığını ve bu şekilde karşılanmaması gerektiğini” savunmuştu.

Erdoğan, Berlin’i son olarak 2014’te ziyaret etmişti.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin