Erdoğan’ın ABD ziyareti öncesi Ermeni tasarısı komiteden geçti

1915 olaylarının “soykırım” olarak tanınmasını öngören karar tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi Kurallar komitesinden geçti. Tasarının yarın ya da Perşembe günü Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda oylanarak, kabul edilmesi bekleniyor.

Kararın AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım’da yapacağı Washington ziyaretine günler kala gerçekleşmesi dikkat çekti.

Sözcü’nün haberine göre, ABD Temsilciler Meclisi’ne benzer bir karar tasarısı 2010 yılında getirilmiş, Türkiye büyük tepki göstermişti. O dönemde ABD’deki Türk Büyükelçi geri çekilmiş, böyle bir tasarının Türkiye açısından “kabul edilemez” olduğu değişik yollarla ifade edilmişti. Tasarı, o dönem ABD’de görevde olan Başkan Barack Obama yönetiminin devreye girmesiyle, kadük olmuştu.

Temsilciler Meclisi’nde iki gün içinde oylanması beklenen tasarı, 1915 olaylarını “soykırım” olarak resmen tanınmasını ve anılmasını öngörüyor. Tasarı ayrıca olayların “soykırım” olarak okullarda okutulmasının da teşvik edilmesi ile, inkar edilmesinin önüne geçilmesini öngörüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin