Erdoğan’dan tuhaf Ayasofya açıklaması… Adı camiye dönüşecek ama ibadet olmayacak!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 mart seçimine bir hafta kala Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi konusunu gündeme getirdi. Erdoğan, “Seçimden sonra Ayasofya’ya giriş ücretsiz olabilir. Ayasofya’yı müze olarak değil, cami olarak ziyarete açabiliriz.” dedi.

Erdoğan’ın bu ifadelerle neyi kast ettiği tam anlaşılamadı. Erdoğan, “Cami olarak ibadete açabiliriz” demiyor, “Cami olarak ziyarete açabiliriz” diyor. Oysa Ayasofya zaten ziyarete açık bir mekan. Ücretsiz olması için ille de ‘cami’ olması gerekmiyor. Nitekim yapılan düzenlemelerle birçok müzeye belli insanlar ücretsiz girebiliyor. Ayasofya’nın cami yapılıp ibadete açılmayacak olması ise ilginç bir soru işareti oluşturdu.

“Önce Sultanahmet’i doldurun” demişti

Erdoğan 16 Mart’taki Tekirdağ mitinginde “Ayasofya ibadete açılsın diyenlere, “Önce Sultanahmet’i doldurun sonra bakarız.” cevabını vermişti. Ayasofya’nın ibadete açılması konusu, 2017 yılındaki 16 Nisan Referandumu’nda da gündeme getirilmişti. O dönem kulislerde Erdoğan’ın referandumdan sonra Ayasofya’yı cuma namazı ile ibadete açacağı iddia ediliyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TGRT Haber ve Beyaz TV’nin ortak yayınında seçim gündemine ilişkin soruları cevapladı. Sunucunun gülerek, “Tamam yüreğimize taş basacağız, Ayasofya ibadete açılmasın ama en azından biz Türk vatandaşlarına ücretsiz olsun orası. Bilmiyorum seçim sonrası böyle bir şey gündeme alınabilir mi?” demesi üzerine Erdoğan şunları söyledi:

“Nasıl Sultanahmet Camisi’ne turistler geliyorsa…”

“O, anormal bir teklif değil. Olabilir. Olmayacak bir şey değil, rahatlıkla olabilir. Hatta hatta bunun üzerinde öyle dururuz ki bunun (adını) müze değil, artık Ayasofya Cami olarak koyarız. Nasıl Sultanahmet Camisi’ne turistler geliyorlar, herhangi bir ödeme yapıyorlar mı? Ziyaretini Sultanahmet Camisi’nde, Süleymaniye Camisi’nde, Fatih Camisi’nde yapıyor.

Aynı şeyi Ayasofya’da da yapar. Müze statüsünden çıkar. Zaten daha sonradan buraya böyle bir statü verildi. Bu da yine CHP zihniyetinin bir adımıdır. CHP zihniyetinin attığı bu adımı değiştiririz.”

http://tr724.wpengine.com/erdogan-ve-akpnin-son-kozu-ayasofya-buyuk-bir-torenle-cuma-gunu-ibadete-acilabilir/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin