Erdoğan’dan Kaşıkçı itirafı: Elimizdeki tapeleri Suudi Arabistan’a, Amerika ve İngiltere’ye de verdik

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda vahşice öldürülen ve 1.5 aydır cesedine ulaşılamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin elindeki tapeleri Suudi Arabistan, ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere’ye verdiğini söyledi.  Bu açıklamayla cinayete ilişkin Türkiye’nin elinde konuşma tapeleri olduğu yönündeki iddialar en üst düzeyde teyit edilirken, Kaşıkçı cinayeti hala tam anlamıyla aydınlatılamadı.

Hükümet, muhalefetin ve dünya ülkelerinin cinayetin neden önlenmediği yönündeki eleştirilerini duymazdan gelirken Erdoğan, “Biz tapeleri verdik, Suudi Arabistan’a da verdik, Amerika’ya da verdik, Almanlara, Fransızlara, İngilizlere, hepsine verdik. Buradaki konuşmaları filan onlar da dinlediler, biliyorlar. Bunu sağa sola çarpıtmaya gerek yok” dedi.

Erdoğan, Kaşıkçı’nın katillerinin 15’i cinayetin hemen öncesinde Türkiye’ye heyettekiler olmak üzere Suudi Arabistan’da tutuklu bulunan 18 kişinin içinde olduğunu ve başka yerde aranmaması gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Suudi rejimine sahip çıkan  Erdoğan, bu kez de Suudi Arabistan yönetimine olayın tüm detaylarının ortaya çıkarması için tutuklu bulunan kişileri “konuşturma” çağrısı yaptı.

Washington Post yazarı gazeteci Cemal Kaşıkçı, evlilik için gereken bir belgeyi almak üzere 2 Ekim günü gittiği İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldü. Türkiye, bunun planlı bir cinayet olduğunu savunurken, Suudi Arabistan ise Kaşıkçı’nın geri dönmeye ikna konuşması sırasında yaşanan bir kaza sonucu hayatını kaybettiğini söylüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin