Erdoğan’dan Irak Başbakanı’na: Sen benim kalitemde değilsin

Bağdat’la Ankara arasındaki gerilimin operasyon tarihi yaklaştıkça artıyor oluşu, operasyonla ilgili soru işaretlerini arttırıyor.

Son olarak bugün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Musul’a gerçekleşmesi beklenen operasyonla ilgili Irak Başbakanı Haydar el İbadi’ye yönelik ağır ifadeler kullandı. Erdoğan, “Sen benim kalitemde, kıratımda, seviyemde değilsin, haddini bil. Musul’da biz bildiğimizi okuyacağız” dedi.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, dün Kerbela’yı ziyareti esnasında Türk askerinin Musul operasyonuna katılmayacağını belirtmişti. El İbadi, “Irak’taki Türk askerine yerlerinden kıpırdamamaları tavsiyesinde bulunuyoruz” demişti. Irak Başbakanı ayrıca operasyonla ilgili şu değerlendirmede bulunmuştu: “Musul operasyonu vakti gelince başlayacaktır ve sadece Iraklılar katılacaktır. Herhangi bir yabancı gücün varlığı Irak’ın toprak bütünlüğününü ihlal anlamına gelir ve Türk liderlerin, askerlerin Irak’ta kalacağı yönündeki ısrarlarını garipsiyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, Türkiye’nin Musul’a operasyon yapmayı bir ‘hak’ olarak değerlendirdi:

“Eğer Irak ve Suriye’nin başı dertteyse her türlü sorumluluğu almak önce Türkiye’nin hakkıdır. Hiçbir yerden izin almaya ihtiyacımız yok, almayı da düşünmüyoruz. Bazı ülkeler binlerce kilometre uzaktan gelip Afganistan’da ve pek çok yerde tehdit iddiasıyla operasyon yapacak, Türkiye 911 kilometre Suriye sınırı, 350 kilometre Irak sınırı, burada müdahale edemeyecek. Biz bu çarpıklığı asla kabul etmiyoruz.”

Başbakan Binali Yıldırım da, partisinin grup toplantısında Fırat Kalkanı operasyonu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Fırat’ın batısı diyoruz ama eğer terör eylemleri Fırat’ın doğusunda da devam ederse, orası için de gereğini yaparız.”

irak

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin