Erdoğan’a onay vermeyenlerin oranı bir yılda 10 puan arttı: ‘Yüzde 48,5’

MetroPOLL Araştırma şirketinin son anketine göre, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a görev onayı verenlerin oranı bir yılda yaklaşık 10 puan düştü. Yeni süreçte Erdoğan’ı istemeyenlerin oranı isteyenlerden daha fazla oldu.

MetroPOLL’ün Twitter hesabından yayınladığı ‘Türkiye’nin Nabzı Ağustos 2019’ başlıklı araştırmasına göre, Erdoğan’a görev onayı verenlerin oranı yüzde 44’e geriledi. ‘Onaylamıyorum’ diyenlerin oranı da yüzde 48,5’e yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde Erdoğan’a görev onayı verenlerin oranı 53.1 olarak ölçülmüştü.

Araştırmaya göre AKP’lilerin yüzde 90.4’ü Erdoğan’a onay verirken, en büyük ikinci seçmen grubu yüzde 36,3’le MHP’liler oldu. Erdoğan’a görev onayında en düşük destek ise HDP ve CHP seçmeninden geldi.

İYİ Parti’de ise Erdoğan’a destek yüzde 9,7 olarak anket sonuçlarına yansıdı. Tüm seçmenler baz alındığında, Erdoğan’a onay vermeyenlerin oranı yüzde 48,5 olarak kayda geçerken, yüzde 27,7 kararsız ya da cevap vermedi.

Öte yandan bir önceki yılın aynı ayında Erdoğan’a görev onayı verenlerin oranının yüzde 53.1 olması dikkat çekti. Cumhurbaşkanına görev onayı vermeyenlerin oranının da yüzde 38.2’den yaklaşık 10 puan arttığı belirtildi.

Temmuz 2018’te Erdoğan’ın onaylanma oranı yüzde 53,1 idi.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin