Erdoğan’a hakaret davasında beraat kararı veren hakime sürgün cezası

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret suçundan yargılanan sanığa beraat kararı veren hâkim Aydın Başar’a ‘yer değiştirme’ cezası verdi. Hakimler ve Savcılar Kanunu’na göre yer değiştirme, meslekten çıkarma cezasından sonra en ağır ikinci ceza olarak uygulanıyor.

Diken’in haberine göre, hâkim ve savcıların internet platformu olan adalet.org’un da kurucusu olan Aydın Başar, Balıkesir hâkimi olduğu dönemde Facebook’ta kendisinin yazmadığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren bir şiiri paylaşan sanık C.B hakkında beraat kararı verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları Başar’ı gerekçeli kararı nedeniyle HSK’ya şikâyet etti. HSK bu şikayet üzerine Başar hakkında 2016 yılında inceleme başlattı. Bu süre içinde de 25 yıllık hâkim olan Başar’ı önce Zonguldak, ardından da Erzurum’a sürgün etti. HSK sonunda, Başar hakkındaki soruşturmayı tamamladı ve ‘yer değiştirme’ cezası verdi.

Bir üye ihracını istedi

Kararı veren HSK 2. Dairesi’nin bir üyesi Başar’ın ihracı yönünde oy kullanırken üç üye yer değiştirme, iki üye ise kınama cezası verilmesini istedi. HSK 2. Dairesi’nin kararına Başar’ın yaptığı itiraz HSK Genel Kurulu’nca reddedildi. Böylece karar kesinleşti. Karara göre Erzurum’da görev yapan ve birinci sınıf hâkim olan Başar, 2. Bölgeye tayin edilecek. Ayrıca istinaf ve Yargıtay’a üye seçilme hakkı olmayacak.

Tamamen iktidarın kontrolünde

2017’de kabul edilen Anayasa değişikliği ile yapısı değişen HSK’ya Adalet Bakanı başkanlık ediyor. Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kurulun tabiî üyesi iken kurulun üç üyesi Cumhurbaşkanınca; üç üyesi Yargıtay üyeleri, bir üyesi Danıştay üyeleri, üç üyesi de öğretim üyeleri ile avukatlar arasından TBMM tarafından seçiliyor.

En ağır ikinci ceza

Kanuna göre hakimler ve savcılar hakkında meslekten çıkarma cezasından sonra en ağır ikinci ceza olan yer değiştirme cezası birçok ağır fiilin yanı sıra ‘Yaptıkları işler veya davranışlarıyla görevini doğru ve tarafsız yapamayacağı kanısını uyandırmak’ halinde de uygulanıyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin