Erdoğan’a bir tepki de Avustralya’dan: O sözler pervasızlık, ilişkilerle ilgili tüm seçenekler masada

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kınadığını ve geri adım beklediğini açıkladı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale Savaşı’nın 104’üncü yıl dönümü törenindeki sözleri sebebiyle Türkiye’nin Canberra Büyükelçisi Korhan Karakoç’u çağırdı. Erdoğan’ı kınayan Morrison, ilişkilerle ilgili tüm seçeneklerin masada olduğunu ifade etti.

BBC Türkçe’nin AFP’ye dayandırdığı habere göre, görüşmenin ardından bir açıklama yapan Morrison, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin Avustralyalılar için çok rencide edici olduğunu ve böylesine hassas bir ortamda sarf edilmesinin pervasızlık olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Morrison, Büyükelçi Karakoç ile yaptığı görüşmede kendisine sunulan gerekçeleri de kabul etmediğini belirtti. Morrison, ilişkilerin gözden geçirilmesi konusunda ‘tüm seçenekleri’ değerlendireceğini de sözlerine ekledi.

Morrison: Geri adım atılmasını bekliyorum

“Bu sözlere açıklık getirilmesini ve geri alınmasını bekliyorum ve bunu talep ettim.” diyen Morrison, Türkiye’ye seyahat etmeyi düşünen Avustralyalılar’dan sağduyulu hareket etmelerini istedi. Türkiye’ye yönelik bir seyahat uyarısının gözden geçirildiğini belirtti.

Erdoğan’ın sarf ettiği sözlerle Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasına ‘ihanet ettiğini’ öne süren Morrison, şöyle devam etti: “Herhangi bir adım atmadan Türk hükümetinin yanıtını bekleyeceğim ancak ilişkilere dair tüm seçeneklerin masada olduğunu söyleyebilirim. Atatürk, ülkesini modern ve kucaklayıcı bir ulusa dönüştürmek istiyordu ve bu sözlerin bu ruhla bağdaşmadığını düşünüyorum.”

Erdoğan: Kininizin canlı olduğunu anladık

Erdoğan, önceki gün yaptığı konuşmada Yeni Zelanda’daki cami katliamını gündeme getirerek şu ifadeleri kullanmıştı: “Çanakkale’den 104 yıl sonra bir kez daha sesleniyor ve diyoruz ki, mesajınızı aldık. Hislerinizi de niyetinizi de anladık. Kininizin, nefretinizin canlı olduğunu anladık. Bir teröristin ortaya çıkarak 50 Müslümanı öldürmesinin ne olduğunu anladık. Aldığımız nefesi bize çok gördüğünüzü anladık.

Biz buradayız, biz Çanakkale’deyiz. 1000 yıldır buradayız, kıyamete kadar da burada olacağız. İstanbul’u Konstantinapol yapamayacaksınız. Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler, kimi ayakta kimi tabutta geri döndüler. Aynı niyetle gelecekseniz sizi de bekleriz. Sizleri de dedeleriniz gibi uğurlayacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin