Erdoğan, üç gün sonra konuştu: Rusya’dan aldığımız uçaklar var

Erdoğan

Cuma namazı sonrası yangınlarla ilgili konuşan Tayyip Erdoğan,“Dünyada sayılı itfaiye örgütlerinden birine biz sahibiz. THK uçakları varmış da ne, neye göre söylüyorsun bunu?Uyduruyorlar. Rusya’dan Ukrayna’dan aldığımız uçaklar var.” diyerek muhalefete yüklendi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 3 gündür ülkeyi kasıp kavuran yangınlarla ilgili ilk kez kameralar karşısına geçti. Cuma namazının ardından konuşan Erdoğan, sabotaj iddiaları ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Erdoğan, “Burada acaba herhangi bir suikast, bu tür şeyler var mı? İçişleri Bakanlığımızın yoğun çalışmaları var, istihbarat örgütlerimizin yoğun çalışmaları var. Bunlardan sonra net ne olabilir, bunu o zaman açıklayabiliriz.” diye konuştu.

THK’NIN ELİNDE BURADA KULLANILACAK UÇAK YOK!

Muhalefeti spekülasyon yapmakla suçlayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bakıyoruz ki burada bile siyaset, spekülasyonlar, siyasi partilerin yaklaşım tarzları gerçekten üzüntü verici. Cumhurbaşkanı olarak bütün Bakan arkadaşlarımdan ilgili olanları bölgeye anında gönderdim. Bakan yardımcısı arkadaşlarımı anında göndermiş durumdayım. Bütün imkanlarımızı seferber ettik. Dünyada sayılı itfaiye örgürlerinden birine biz sahibiz. THK uçakları varmış da ne, neye göre söylüyorsun bunu? THK’nin elinde buralarda rahat kullanılabilecek uçak falan yok. Bunlar uyduruyorlar. Bugün itibarıyla uçak sayımız 5-6’ya çıktı. Rusya’dan Ukrayna’dan aldığımız uçaklar var. Azerbaycan da amfibik uçağını gönderecek. Bununla birlikte 6-7 uçak olacak. En verimli olanlar bu uçaklar.”

TOKİ EVİ YANANLARIN EVLERİNİ YENİDEN İNŞA EDECEK

“1800 arazöz, 2800 su tankeri, 2270 ilk müdahale aracı aktif şekilde çalışıyor. 660 dozer ve iş makinesi ve bir yangın tankı aktif olarak devrede. 10 bin 550 itfaiyeci aktif olarak burada görevde. 4 bin 110 teknik eleman yine bölgede çalışıyor. Bin 140 noktada mücadele aktif olarak devam ediyor. 28-30 Temmuz arasında 71 orman yangını çıkmış durumda, 57’si kontrol altına alındı. 14’ünün çalışmaları ise devam ediyor. Olumlu istikamette bir gelişme söz konusu. Hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Çevre Bakanlığımız çalışmalarını yapıp TOKİ ile birlikte evi yananların evlerini yeniden inşa edecek ve teslim edecek.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin