Erdoğan, Obama ve Merkel ile görüştü

ABD Başkanı Barack Obama ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 15 Temmuz darbe girişimi sonrası  G20 kapsamında Çin’de ilk kez yüz yüze görüştü. 08.10’da başlayan görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapıldı. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hükümet çevresinden ve bazı basın yayın organlarından yoğun şekilde darbenin arkasında ABD’nin olduğu tezi işlenmişti.Cumhurbaşkanlığı sitesi iki liderin görüşmesinden sonra 16 kare fotoğraf paylaştı.

Erdoğan, ABD zirvesinden önce Türkiye saatiyle saat 6.40’ta ise Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü. Basına kapalı kabul Grand Metropark Otel’de gerçekleşti ve yaklaşık 45 dakika sürdü.Erdoğan daha sonra zirveye katılan devlet ve hükûmet başkanları ile birlikte, zirvenin ilk programı olan “Politika Eşgüdümünün Güçlendirilmesi ve Büyüme İçin Yeni Bir Yol” konulu çalışma oturumuna katıldı. Putin ile görüşmesi sırasında Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi aynı kareye girdi. Liderlerin zirve fotoğrafında da ikili aynı karelere girdi.

merkelyd-20160904-cin-41-almanyaerdogan-putin-sisi-1

ABD heyetiyle yapılan görüşmeden sonra basın açıklamasında konuşan Başkan Obama, darbe girişimini daha ilk gününden kınadıklarını hatırlatarak, “Türkiye halkı sokaklara dökülerek demokrasiye ne kadar sahip çıktıklarını gösterdiler. Türkiye’deki enstitüler, kurumlar demokrasinin güçlü olduğunu ispatladılar. ” ifadelerini kullandı. ABD Başkanı Barack Obama, bir gün önce CNN International televizyonuna verdiği demecinde “Türkiye’de politik ve sivil bir deprem yaşandığı gerçek.” cümlelerini kullanmıştı.  “Türkiye IŞİD’i yok etmek için önemli bir ortak” diye konuştu. “Türkiye yeniden yapılanmak, toparlanmak zorunda ve bunu nasıl yapacakları önemli” diyen ABD Başkanı “Türkiye’yle ilişkilerimizde bir düşüş görmedik.” demişti.

OBAMA: TÜRK HALKININ ARKASINDAYIZ

IŞİD ile mücadelede Türkiye’nin güçlü bir NATO müttefiki olarak ABD ile birlikte haraket ettiğini, sınırda IŞİD terör örgütüne bir yenilgi yaşatıldığını kaydetti. İşbirliğinin sürmesini istediklerini kaydetti. Obama, basına açık kısmındaki konuşmasına şöyle devam etti : “Ben o zaman, kuvvetle bu girişimi kınadım. Şahsen başkan Erdoğan ile konuştum. Herhangi bir şekilde yardımımız olup olamayacağını, destek olarak ne yapabileceğimizi sordum. Bu darbe teşebbüsününün  sona ermesi önemli. Bu hareketin kovuşturulması, soruşturulması sırasında yardım edeceğimizi söyledim. Adalet Bakanlığımız Türkiye yetkilileriyle işbirliği yaparak, bu hareketleri hayata geçirenlerin adalet karşısısına çıkarılmasını sağlayacağımızı söyledim. Biz Türk halkını, enstitülerini destekliyoruz. Ayrıca son terör saldırılarını da kınıyorum. Bu saldırılar karşısında Türk halkına taziyelerimi sunuyorum.  Biz bu terörizmi yeneceğiz. Türkiye kuvvetli bir NATO üyesidir. IŞİD’e karşı kuvvetli bir müttefiktir. Özellikle Türkiye Suriye sınırında IŞİD’e bir yenilgi yaşattık ve bu işi devam ettirmek zorundayız. Bu konuda işbirliğini sürdüreceğiz. Başkan Erdoğan barışçıl bir siyasi geçişten(Suriye’deki mülteciler için geçiş koridoru) bahsetti. İnsani yardım vererek Suriyeli vatandaşların güvenlik içinde yaşayacağı, bölgede barışın olacağını günlerin bir an önce gelmesini bekliyoruz. Mültecileri kabul ettiği için Türkiye’ye teşekkkür ediyoruz. Mültecilere kapılarınızı açtınız. BM genel toplantısı yanısıra mülteciler ile ilgili toplantılar olacak. Türkiye yalnız olarak mülteci yükünü taşımamal;  hepimiz destek vermeliyiz. ”

erdogan obama2

OBAMA IŞİD, ERDOĞAN YPG, PKK İLE MÜCADELE DEDİ

Basın açıklamasında Obama “Sizi gördüğüme sevindim. Başkanlığım sırasında yarattığınız güçlü müttefikliğin ve dostluğumuzun devam etmesini diliyorum” derken, Erdoğan “DAEŞ’le ve YPG ile mücadelemiz kararlı bir şekilde sürmektedir” şeklinde konuştu.

‘TERÖRİZMİN HER TÜRÜ KÖTÜDÜR’

Başkan Obama’ya teşekkür ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “15 Temmuz darbe girişiminden sonra telefonla görüşmeden sonra burada yaptığımız yüz yüze görüşmede verdiğiniz destek için teşekkür ediyorum. Bölgemizdeki terör eylemleriyle darbe girişiminin art arda gelmesi oldukça manidar. Tüm terör örgütlerine karşı aynı tavrı takınmak durumundayız. Çünkü terörizmin her türü kötüdür. Şu anda özellikle bölgemizde Suriye ve Irak’taki devam etmekte olan DAİŞ terör örgütü olan mücadelemiz, PKK, YPG ile mücadelemiz kararlılıkla devam etmektedir. Temennimiz güneyimizde bir terör koridoru oluşmasın.” dedi.

ADALET BAKANI ABD’YE GİDECEK

Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin ardında FETÖ olduğu iddiasını yineleyerek, ” FETÖ terör örgütü ile ilgili olarak da çalışmalarımız hukuk çerçevesi içinde darbe girişimi öncesinde bu teröriste karşı hazırlanan dosyalar gönderilmiştir. 15 Temmuz sonrası hazırlanan dosyalar da ABD heyetine gönderilecektir. ABD Adalet Bakanlığı’ndan bir heyet gelmiştir.Şimdi de Adalet Bakanımız ve İçişleri Bakanımız ABD’ye gidecekler.” ifalerini kullandı.

 

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin