Erdoğan neden admin olmadı?

YORUM | LEVENT KENEZ

Dünden devam edelim. Erdoğan’ın büyükşehir belediye başkanlarını neden topladığını dün anlatmaya çalışmıştık. CHP’lilerin usulen, gelmiş olmak için geldikleri her hallerinden belliydi. Sonrasında yaptıkları oldukça faydalı geçti meali açıklamalar da adetten. Saray’da, okula başlamış çocuklar gibi şen şakrak ve Erdoğan’la tokalaşırken iki Zühtü miktarı eğilerek sırıtanlar da kim olduklarını tanımasanız bile AKP’li başkanlardı.

“Cumhurbaşkanı çağırırsa Çin’de bile olsanız geliniz” kaidesini takmayan ve gezisine devam eden CHP’nin Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş dışında bütün çağrılanlar gelmişti. Kayyımlar da dahil. Toplantıdan sızanlara göre CHP’liler dışarda bık bık ettikleri bu durumla ilgili herhangi bir rahatsızlık dile getirmemişler. Yarın öbür gün görevden alındıklarında Erdoğan diyecek ki, “Biliyorsunuz hiç ayrım yapmadan biz bu kişileri Külliye’de ağırladık, ne ihtiyacınız varsa söyleyin dedik, ben bakan arkadaşlarımın hepsini karşılarına dizdim, onlara partisine bakmadan başkanlara yardımcı olun talimatı da verdim, hepsi şahittir ama bunlaaaaaar başkanlık yapmak yerine, millet hizmet etmek yerine…”

Toplantıya dönersek Erdoğan tarafı tahmin edilenden çok daha kalabalıktı. Bütün kabinenin katıldığı toplantıda Soylu ile Berat’ı yan yana oturtmuşlar. AA’nın canlı yayınında ekrana yansıdığı kadarı ile Soylu, Erdoğan’ın suya tirit sözlerini dinlerken yalakalıktan notlar alıyor. Berat’ın ise hiç umurunda değil. Bitse de gitsek havasında.

Bakanlar kurulu revizyonunda çokça dillendirilen bu isimlerden kimin gideceği merak konusu. Tahminlere göre ya ikisi birden gidecek ya da ikisi birden kalacak. Ben şahsen Erdoğan’ın Berat’ı kabine dışı bırakmasına çok şaşırırım eğer bırakırsa gerçekten ciddi ciddi tutuştuğuna delalet eder ki bu da istikbal söz konusu olduğunda kimseyi tanımam mesajı olur. Erdoğan’ın başka ne görev verirse versin Berat’ı kabine dışı bırakması ya da ekonomi yönetimini elinden alması çok önemli bir gelişme olur. Yine de artan kulislerin aksine ihtimal vermiyorum. Aynen Soylu’nun da kabinede kalacağını düşünüyorum. HDP’ye vurarak ve şeytanlaştırarak CHP-İYİ Parti ve Saadet bloğunda çatlak isteyen Erdoğan’ın için Soylu oldukça kullanışlı bir eleman.

Toplantının bir yerinde Merkel’le telefon görüşmesi için Erdoğan ayrıldı ve bir süre daha toplantı devam etmiş olsa da orada bitti. Ekrem İmamoğlu ve Tunç Soyer sosyal medya hesaplarında gece saatine kadar toplantıya hiç değinmediler. Diğer paylaşımlarıyla kıyas ettiğimizde Cumhurbaşkanı ile böyle bir toplantı ile ilgili muhakkak bir şey yazmaları gerekirdi ki yazmamış olmaları mesajın kendisi. Bir tek Mansur Yavaş bir şeyler yazmış, o da tahmin edilir son tahlilde MHP izleri bir yerde kendisini gösterecek. Bakalım bu kutsal devlet sevgisi, seçim öncesi ısıtılan sahte çek senet davasından ceza alıp başkanlığı düşerse nereye evrilir.

Toplantıda komisyon kurulma kararı çıkmış elbette bu da faso fiso bir şey. Yerel seçimlerden sonra yapılan kanun değişiklikleri ile ki en barizi imar yasasındaki belediye haklarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçmiş olduğu ve belediye gelirlerinin tırpanlandığı bir ortamda zaten herkesin niyeti aşikar. Kaldı ki belediyelerin bölgesel ve ulusal bir çok örgütü var.

Ama toplantıda çok ama çok önemli, bence hayati bir karar alınmış. Sırf bunun için bir araya gelinmiş olsaydı bile değerdi. Yerel yönetimlerin sorunları için direk bir çözüm içeriyor. O da şu, başkanlar aralarında bir WhatsApp grubu kuracaklarmış. Kimin fikri ise gerçekten takdir ve tebrik etmek lazım. Grubun admini kim olacak belirtilmemiş ama ülkedeki her şeyin başı Erdoğan’a yakışır. Hatta bence grubu kurduklarında ilk mesajı atmak suretiyle bir tören düzenlenebilir. Adminlik Erdoğan’ın hakkıdır ama eğer yoğun işlerinden dolayı olmazsa halihazırda Türkiye Belediyeler Birliği başkanlığını sürdüren Fatma Şahin vekaleten bu görevi yerine getirebilir. Vekaleten ama. Eğer o da yapamam diyorsa Fahrettin admin olabilir, o da münasiptir derken son dakika bir haber geldi gece yarısı, “Erdoğan’dan Yılmaz’a önemli görev” başlığı ile ajanslara düşen haberde WhatsApp grubunu kurma ve koordinasyon görevini Erdoğan Balıkesir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a vermiş. Yılmaz için ne kadar gurur duyulası bir görev tevdii. Allah’a şükür grupta Erdoğan’ın  kendisi de yer alacakmış. Yılmaz ve ekibi hemen çalışmalara başlamış. Vallahi billahi kafadan sıkmıyorum, haberden bunlar.

Peki ne konuşacaklar bu WhatsApp grubunda? Tabii ki hiç. Bayramlarda, kandillerde mesaj atacaklar o kadar. Bir de Allah korusun sellerde, afetlerde geçmiş olsun falan filan. Bunu bir icraatmış gibi anlatınca insan gerçekten şok oluyor. Dünyada acaba başka bir örneği var mıdır? Belediye başkanları devlet başkanının daveti üzerine bir araya gelerek WhatsApp grubu kurmaya karar verdi. Başına herhangi bir ülke adı yazınca epey abes kaçıyor da bir tek biz de normal.

Bir de neden WhatsApp. Bu ne eziklik. Yerli ve milli diye yeri göğü inlet, son tahlilde gel yine elalemin programından haberleş. Berat’ın yahoo üzerinden işleri yürütmesi misali. PTT messenger, İletee ya da BİP diye zaman zaman haberler yapıldı. Demek ki Varank’ın daha yapacak çok işi var. Öyle uzaya çıkmakla, Antartika’ya demir atmakla, araba üretmekle bitmiyor işler.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin