Erdoğan: Montrö’nün verdiği yetkiyi krizi önlemek için kullanmakta kararlıyız

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından kameralar karşısına geçti. Erdoğan, “Montrö Sözleşmesi’nin boğazlardaki gemi trafiği noktasında verdiği yetkiyi, krizin önüne geçecek şekilde kullanma kararındayız.” dedi. Erdoğan, ne Rusya’dan ne Ukrayna’dan vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Elektrik tarifelerindeki yeni düzenlemeyi de netleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “Meskenler ve tarımsal faaliyetlerde kullanılan elektriğin KDV’si yüzde 18’de yüzde 8’e düşürülmüştür.” ifadelerini kullandı.

ELEKTRİKTE KDV YÜZDE 8’E DÜŞÜRÜLDÜ

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapıldı. Toplantıda Ukrayna’daki savaş ve elektrik faturalarında indirim gündeme alındı. Toplantı sonrası konuşan Erdoğan, elektrik tarifelerindeki yeni düzenlemeyi netleştirdiklerini anlattı. Erdoğan, “Meskenler ile tarımsal sulamada kullanılan elektriğin KDV’si yüzde 8’e düşürülmüştür. Ayrıca meskenlerdeki düşük tarife sınırı da günlük 8 kilovat saate, aylık 240 kilovat saate yükseltilmiştir. Faturalarda net yüzde 8 yüzde 14 oranında indirim sağlanmış olmaktadır.” dedi.

UKRAYNA’NIN HAKLI MÜCADELESİNİ TAKDİR EDİYORUZ

Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşa ilişkin de konuştu: “Dünya köklü bir değişim sürecinden geçiyor. Asırlık geçmişe sahip küresel yönetim sistemi çökmektedir. Sistemin temelini oluşturan dünya savaşları hak arama değil paylaşım mücadeleleridir. Montrö Sözleşmesi’nin ülkemize verdiği yetkiyi krizin tırmanmasının önüne geçecek şekilde kullanma kararındayız. Biz Ukrayna’nın egemenlik, siyasi bütünlük ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesinden yanayız. Rusya’nın saldırısını kabul edilemez görüyor ve Ukrayna halkının mücadelesini takdir ediyoruz.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin