Erdoğan ‘İstanbul’da on binlerce toplanma alanı var’ dedi; gerçek sayı 70 çıktı

ABD dönüşü İstanbul depremi ile ilgili açıklama yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “İstanbul’da AFAD’ın on binlerce ilan edilmiş toplanma alanları vardır. AFAD başka toplanma yerleri ilan edebilir. Bunlar değişkendir” dedi. Ancak İstanbul’da gerçek anlamda toplanma alanı sayısının Erdoğan’ın dediği gibi on binlerce değil, sadece 70 olduğu ortaya çıktı.

Sol’un aktardığına göre, AFAD ve Erdoğan’ın bahsettiği toplanma alanında halk sadece ayakta durabiliyor. Oysa toplanma alanında günlerce kalınabiliyor olması, yıkım gerçekleşmesi durumunda elektrik, su gibi altyapıların tesis edilmiş olması gerekiyor.

İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna, konuyu soL’a açıklamış, toplanma alanlarının 496’dan 70’e indiğini dikkat çekmişti. Deprem toplanma alanlarının imara açılması sonucu alanların yerinde şuan AVM veya rezidans var.

İmamoğlu’ndan Erdoğan’a toplanma alanı cevabı

İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün yaşanan depreme ve sonrasında yaşanan sürece ilişkin konuştu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu,  Erdoğan’ın toplanma alanı ile ilgili açıklamalarına da cevap verdi. İmamoğlu, “Keşke on binlerce toplanma alanımız var diyebilseydim. Öyle bir şey yok ne yazık ki” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları;

“Keşke on binlerce toplanma alanımız var diyebilseydim. Öyle bir şey yok ne yazık ki. Bazı semtlerde yok denecek kadardır. İnsanlarımız bunu görebiliyor, söylememize gerek yok.

İstanbul’un binalarının sağlamlaştırılması, güçlendirilmesi için ciddi bir seferberliğe ihtiyacımız var bunun hazırlığını yapıyoruz.

Güngören’de 50 bin kişinin yaşadığı bir mahallenin tek toplanma alanının bir çocuk parkı olması kameralara böyle yansıdı

“Bu işe hızlı başlayacağız. Afet gününe dönük, bugünkü telaşı hep birlikte gördük, bu telaşı yaşamamak için okullarımızda, ibadethanelerimizde ciddi bir eğitim vererek sürece hazırlanmamız gerekiyor.

Deprem İstanbul’un gerçeğidir. Depreme binalarımızın ve ruh halimizin dayanıklı olması lazım.

Gıda dağıtımı için hazırlıklarımızı yaptık. Vatandaşımızın yanında olacağız. Moral vererek, umut vererek, bu işin gerçeklerini anlatarak yanlarında olacağız.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin