Erdoğan hükümetine 23 Haziran öncesi Çin dopingi: 1 milyar dolar gelmiş

Çin Merkez Bankası’nın, haziran ayında Türkiye’ye 1 milyar dolar değerinde fon transferi yaptığı ortaya çıktı. Bu transferin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Haziran seçimleri için en önemli destek paketi olduğu bildiriliyor.

Erdoğan’ın son yıllarda Çin’e yönelik olumlu mesajları dikkat çekiyor. Erdoğan, Çin’in Sincan bölgesinde yaşayan Uygur Müslümanlarına uyguladığı şiddet ve baskıya da sessiz kalıyor. Geçen ayın başında Çin’e giden Erdoğan’ın “Sincan bölgesindeki halkların Çin’in refahı içinde mutlu yaşam sürdürdüğü bir gerçek.” dediği belirtilmişti.

Bloomberg’in haberine göre, adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, haziran ayındaki 1 milyar dolarlık nakit akışının, Türkiye ile Çin arasında 2012’de imzalanan lira-yuan ‘swap’ anlaşmasından bu yana ilk kez, Türkiye’nin aldığı en önemli miktar olduğunu söyledi.

Seçim öncesi yabancı kaynak rezervlerini arttırdı

Bloomberg, söz konusu nakit akışının, 23 Haziran İstanbul seçimleri sırasında, uluslararası yatırımcıların, ülkenin siyasi ve mali istikrarının aşındığına ilişkin düşüncelerinin yoğunlaştığı bir anda, Türkiye’nin yabancı kaynak rezervlerini arttırdığına işaret etti.

Bloomberg’in görüş aldığı ABD’deki Alman Marshall Fonu’nun Türk Başkanı Özgür Ünlühisarcıklı, söz konusu nakit akışının, Erdoğan’ın, Türkiye’nin uluslararası ilişkilerini, Rusya ve Çin gibi yeni ortaklıklarla yeniden düzenleme çabalarının başarısı olduğunu belirterek, ancak bunun Türkiye’nin Batılı müttefikleriyle geleneksel bağlarını etkileyecek boyutta olmadığını söyledi.

Ancak Ünlühisarcıklı, bu tip kısa dönemli finans kaynaklarının, Türkiye’nin uzun dönemli ihtiyaçlarını karşılayamayabileceğini de belirtti.

Erdoğan, Çin’de konuştu: ‘Sincan’da insanlar mutlu bir yaşam sürüyor’

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin