Erdoğan ‘gidiyorlarsa gitsinler’ demişti! Doktorlardan yurtdışında çalışabilmek için rekor başvuru

Doktorların yurt dışında çalışabilmek için aldığı ‘iyi hal belgesi’nde başvuru sayısı rekor kırdı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), doktorların yurt dışında çalışabilmek için ‘iyi hal belgesi’ aylık başvuru sayısının Mart ayında tüm zamanların en yükseği olan 213’e ulaştığını açıkladı.

TTB’nin listesinde iyi hal belgesi başvurularının 2021 Eylül ayında önceki aylara göre büyük oranda artış göstermeye başladığı, Mart ayında zirve yaptığı görüldü.

Verilerle ilgili TTB, “Uzman hekimlerin başvurusu dikkat çekecek düzeyde arttı. Yetkililer hekim göçünü engelleyecek gerçekçi tedbir ve düzenlemeler için daha ne kadar bekleyecek?” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN ‘VARSIN GİDİYORLARSA GİTSİNLER’ DEMİŞTİ

Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Saray’da kadın muhtarla buluşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hekimlere yönelik, “En az alan doktor ne alıyor dedim, ‘8-9 bin’ dediler. En fazla alan ne alıyor dedim, ’25-30 bin’ dediler. Özel sektör çok veriyormuş, oraya gidiyorlar. Açık konuşuyorum, varsın gidiyorlarsa gitsinler. Bizler de üniversiteyi yeni bitiren doktorlarımızı istihdam ederiz. Biz asistan doktorlarımız ile buralarda devam ederiz. Daha da ileri gidiyorum; yurtdışından dönmek isteyenlerin dönüşünü sağlar, buralarda görevlendiririz” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan’ın sözleri sağlık çalışanları tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin