Erdoğan: Fırat’ın doğusundaki adımı Amerikalılarla atıyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile tartışma konusu olan Suriye’de güvenli bölge oluşturulmasıyla ilgili gelinen noktayı açıkladı.

Erdoğan, ‘güvenli bölge’ müzakereleri kapsamında ortak harekat merkezi kurulması kararına ilişkin “Burada aslolan Fırat’ın doğusunda bu adımın atılması meselesiydi. Bu da şimdi Amerikalılar’la birlikte gerçekleştiriliyor” dedi.

VOA Türkçe’nin haberine göre Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile düzenlediği ortak basın toplantısında, ABD ile 5-7 Ağustos tarihleri arasında askeri heyetler arasında yürütülen Suriye’nin kuzeyinde ‘güvenli bölge’ oluşturulmasıyla ilgili son durumu değerlendirdi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklama doğrultusunda ABD’yle Suriye konusunda ortak harekat merkezi kurulacağı bilgisini yineleyen Erdoğan, “Bu görüşmeler gerçekten olumlu bir istikamette devam etti. Bu görüşmeler yine devam edecek ancak şimdi bir adım atılıyor. Tarih vermeyeceğim, şimdi Amerikalılar ile birlikte bir harekat merkezinin kurulmasının kararı verildi. Bu harekat merkezini kurmak suretiyle buradaki süreç başlatılacaktır. Burada aslolan Fırat’ın doğusunda bu adımın atılması meselesiydi. Bu da şimdi Amerikalılar ile birlikte gerçekleştiriliyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın işgal ettiği Kırım’ı görüştüler 

Bu arada Erdoğan ile konuğu Zelenskiy’nin gündeminde Rusya’nın işgal ettiği Kırım toprakları vardı. Konuya ilişkin Erdoğan, “Türkiye, Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır. Kırım Tatarı kardeşlerimiz Türkiye ile Ukrayna arasındaki tarihi ve insani bağların önemli bir unsurudur. Soydaşlarımızın tarihi ana vatanları Kırım’daki varlıklarının devamı, kimliklerinin ve kültürlerinin koruması temel hak ve hürriyetlerinin güvence altına alınması önceliğimiz olmayı sürdürecektir” diye konuştu.

Erdoğan, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass’taki çatışmalara son verilmesini ve bunun uluslararası hukuk çerçevesinde, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü temelinde barışçıl bir şekilde çözülmesi gerektiğine inandığını söyledi.

Konuk Cumhurbaşkanı Zelenskiy de, görüşmede Donbass’taki savaş, Kırım meselesi ve diğer konuları ele aldıklarını kaydederek şunları söyledi: “Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü konusundaki değişmeyen destekleriniz için teşekkür etmek istiyorum. Rusya tarafından yapılan Kırım işgalini, her şeyi olduğu gibi isimlendirme cesaretiniz için teşekkür ediyorum. Ukrayna uluslararası ortaklarıyla beraber, Donbass’ta barışın özellikle diplomatik yollarla tesisi için elinden geleni yapmaya devam etmekte. Kırım Ukrayna’dır ve Rusya’nın uluslararası hukuka saygı duymasını sağlayacak, bölgeye barış ve istikrarı dönmesini sağlayacak aynı zamanda Kırım’ın Tatar halkının hak ve özgürlüklerini koruyacak ve Kremlin’in siyasi tutukluları serbest bırakacak ortak bir yol bulacağımızdan eminim.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin