Erdoğan: Bu faizler düşecek, düşecek!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu faizler düşecek, düşecek. Biz yüksek faize halkımızı da, çiftçimizi de ezdirmeyeceğiz.” dedi. Erdoğan, ‘mandacı’ olarak nitelendirdiği iktisatçılara da tepkiliydi.

İzmir’de Deprem Konutları Teslim Töreni’ne katılan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve CHP’yi hedef aldı. Erdoğan, “Kendileri sürekli gerilimden beslendiği için yalan, yanlış, iftira ile sizleri oyalama yoluna gitmiştir. Bay Kemal’in, CHP’nin ortaklarına bakın, notunuzu da verin.” ifadelerini kullandı.

Ardından İzmir’de toplu açılış törenine katılan Erdoğan, burada da açıklamalarda bulundu. 2000 öncesi Türkiye ekonomisini eleştiren ve CHP’ye yüklenen Erdoğan, şöyle konuştu:

“1960’tan bu yana ülkemize musallat olan her darbe, ekonomimizin bağımsızlığını da örseledi. Dikkat ederseniz bu günlerde CHP ekibi “ülke yandı, bitti” diye ortalığı birbirine katıyor. CHP iktidarda olduğu dönemde gecelik yüzde 7 bin 500’leri bulan faizleri gördük. Hatırlayın bu ülke onların döneminde işsizliğin baş yaptığı Başbakanlığın önüne yazar kasa fırlatıldığı günleri yaşadı mı? Bu ülke onların bankaların içlerinin boşaltılarak milletin cebinde yüz milyarca lira çalındığı ihanetler gördü. Biz işte onlardan böyle bir Türkiye devraldık. Hem 1920’de Meclis açıldığında hem 1923’te ortaya konan ruhu yeniden dirilttik.”

MANDACI İKTİSATÇILAR

“Merkez Bankasının döviz rezervi neydi biliyor musunuz? 27,5 milyar dolar. Şimdi 127 milyar dolar. Nereden, nereye. Ne yaparlarsa yapsınlar, bizi üretim, istihdam ve cari denge odaklı bu ekonomi programımızdan geri döndüremeyecekler. Ülkemizdeki mandacı iktisatçılar ve mandacı siyasetçiler, Türkiye’nin en büyük ekonomik kurtuluş mücadelesini tam tersi göstermeye çalışıyorlar.”

YÜKSEK FAİZE HALKIMIZI EZDİRMEYECEĞİZ

“Bu faizler düşecek, düşecek. Biz, yüksek faize halkımızı da çiftçimizi de ezdirmeyeceğiz. Bizim tek hedefimiz, insanımızın işine, aşına, geleceğine sahip çıkmaktır. Yüksek faizmiş, düşük kurmuş, IMF reçeteleriymiş; bunların hiçbiri bizim insanımızın işinden, aşından, geleceğinden daha önemli değildir. Allah’ın izni, milletimizin dirayetiyle 1923’te başaramadıkları gibi 2023’te de başaramayacaklar.”

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

1 YORUM

  1. Ekonomik kurtuluş savaşı verdikleri doğru. İnsanların işine, aşına, geleceğine de sahip çıktıkları doğru. Yani işine, aşına, geleceğine sahip olmaktadır. En büyük iş veren olacaklar, gıda kontrollerinde olacak ve insanların geleceği avuçlarında olacaktır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin