“Erdoğan, beş sene arayla aynı olayı ‘sır’ diye açıklamış”

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Gaziantep’te Mehmet Şimşek ile ilgili “ilk kez bir sırrı açıklıyorum” ifadelerini kullandı. Erdoğan, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile arasında geçen “Mehmet Şimşek” diyaloğunu şöyle anlattı.“Ben Mehmet Bey’i Merkez Bankası’nın başına getirmek istedim. O dönemin cumhurbaşkanı ‘olmaz’ dedi. ‘Neden’ dedim. ‘Bileyim de ikna olayım’ dedim. ‘Yoksa’ dedim, ‘Mehmet Bey’in hanımını başörtülü sanıyor da onun için mi diyor.’ Dedim ki, ‘Mehmet Bey’in hanımı başörtülü değil, üstelik Amerikalıdır.’ ‘Olmaz’ dedi. Ve Mehmet Bey’i Merkez Bankası‘nın başına getiremedik.” Ancak Erdoğan’ın, bugün açıkladığı “sır”, beş sene önce “Erdoğan ve Cumhurbaşkanı arasında ilginç diyalog” diye duyurulmuş.

Gazetepot’ta yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün Gaziantep’te Mehmet Şimşek ile ilgili “ilk kez bir sırrı açıklıyorum” dedi. Medya kendi arşivlerini de unutup ilk kezmiş gibi yazdı. Habere göre, Erdoğan 27 Eylül 2012 tarihinde Erdoğan İskele Sancak programına katıldı. Mehmet Acet’in yönetiminde Ülke TV ile Kanal 7 ortak yayınında gerçekleşen programda Star Gazetesi Yazarı Fehmi Koru, Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk ve Yeni Şafak Yazarı Salih Tuna da yer aldı.  Erdoğan burada Mehmet Şimşek olayını anlattı. Ve şunları söyledi.

5 yıl önce de aynı olayı anlatmış

“Mehmet Şimşek’i Merkez Bankası’nın başına getireceğim, kararımızı gönderdik, sonuç olumsuz, Cumhurbaşkınımıza niye yapmıyoruz diye sordum. Çünkü kalite bir arkadaş, eşi Müslüman da değil dedim, ben böyle düşündüm dedi Cumhurbaşkanımız bende saygı duymak durumundayım. O yüzden yeni alternatif bulduk onun da ayakkabıları ile uğraştılar. Bunlar bize çok zaman kaybettirdi. Birçok atamalarda zaman kaybedildi. Biz Abdullah Bey dönemindeki gibi hızlı adımlar atabilseydik çok önemli mesafeler alırdık. Yerindelik hakkı bize ait olmasına rağmen bu hak elimizden alınmış oldu. Mücadele mücadele bu noktaya geldik. Birçok alanda konular olgunlaşarak yerine gelecek, yeterki meyvenin olgunluk dönemini kaçırmayalım.”
Erdoğan 2012’de de “başörtü mağduriyeti” olarak Mehmet Şimşek’i kullanmış ama o programda yerine gelen kişiyi açıklamıştı. Antep’te “türban mağduriyeti” olarak kullandı ama Şimşek’in yerine atanan kişinin adını anmadı. Çünkü O kişi MHP milletvekilliği de yapan Durmuş Yılmaz‘dı.

5 sene

 

5 sene1

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin