Erdoğan: Belediyelere yapılan kayyım atamaları geç atılmış bir adımdır

Hükümetin çoğu Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da bulunan 28 belediyeye OHAL kapsamında kayyım atama kararından sonra gerilim sürüyor. Bayram sabahı devletin zirvesi, dünyadan ve demokratik çevrelerden gelen tepkilere karşı açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, odağında HDP’li yerel yönetimlerin olduğu 28 belediye kayyım atanmasına ilişkin olarak ”Bu yeni bir şey değil. Geç atılmış bir adımdır. Daha önce temennimdi.” dedi.
DEVLETİN İMKANLARINI KULLANDILAR, GELENİ DAĞA GÖNDERDİLER
Bayram namazını Maslak’taki Orman Bölge Müdürlüğü Camii’nde kılan Erdoğan, “Belediye başkanı seçilmek demek sizin her türlü tasarrufu yapmanız anlamına gelmez. Siz kalkıp terör örgütlerine destek veremezsiniz. Siz altyapıyla, üstyapıyla hizmet vermekle yükümlüsünüz. Hendek açmakla mükellef değilsiniz. Bunlar bütün devletin imkanlarını bunlar için kullandılar. Gelen desteği dağa gönderdiler. Hepsi tespit edildi. Araçlarla, gereçlerle, bölgede devamlı tehdit unsuru oluşturuyorlar. Bunların tespiti var, hangi belediye yaptıysa bedelini ödemek durumundadır. Görevden almayla süreç başlatılarak, atamalar yapıldı. Bazıları tutuklu. Valilerin üst koordinesinde, ya vali yardımcılarıyla, ya kaymakamlarla yönetim başlamıştır. “ diye konuştu.
YILDIRIM: BAYRAM SONRASI GÖREVLENDİRMELER DEVAM EDEBİLİR
Başbakan Binali Yıldırım,  belediyelere kayyum atama kararının 28 belediyeyle sınırlı kalmayacağını, ‘görevlendirmeler’in devam edebileceğini söyledi. Yıldırım, “Ne yazık ki bazı belediyeler, Devletin kaynaklarını, milletin vergilerini, şehrin, ilçenin, beldenin güzelleşmesi için harcayacaklarına öyle veya böyle bölücü terör örgütüne aktarmak gibi bir yasal olmayan faaliyet içine girmişlerdir. Görevden alınan belediyelerin tamamında böyle bir durum söz konusudur.” dedi. ABD ve AB’den gelen tepkilere üstü kapalı cevap veren Yıldırım, “Birilerinin Türkiye’ye demokrasi dersi vermeye kalkmasını asla kabul etmek mümkün değildir.” dedi.
SOYLU ABD’YE ELEŞTİRDİ: İÇİŞLERİNE MÜDAHALE, TAHRİK AÇIKLAMASI
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Muş’ta bayram namazı çıkışında yaptığı açıklamada, ABD Ankara Büyükelçisi’nin kayyım atamalarına ilişkin değerlendirmesini eleştirdi. Halkın kaynaklarının, halka aktarılacağını bildiren Soylu, “Bizi üzen dün bir büyükelçinin yaptığı açıklamadır. Türkiye’nin içişlerine müdahale olarak bunu kabul ederiz ve bu değerlendirmeyi de asla kabul edilemez buluruz.” açıklamasında bulundu.
Soylu, ABD Büyükelçisi John Bass’ın açıklamalarını tahrik olarak nitelendirdi: ”Sorumluluktan uzak açıklamalar teröre cesaret verir. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur. Özellikle dost olarak, müttefik olarak nitelendirdiğimiz ülkelerin elçileri bu konuda bir değerlendirme yapma hakkına sahip değillerdir. Türkiye’yi bu tip bir süreçle tanımlandırmak ülkemize de milletimize de büyük bir haksızlıktır. Tahrik unsuru içeren bir açıklamadır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin