Erdoğan, AYM’nin inşaatına izin vermediği sarayını ziyarete gidiyor

Van Gölü kıyısına yapılan 3. saray için torba yasa ile getirilen kanun AYM’nin kararı ile iptal edilirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın durdurulması beklenen inşaat alanını ziyaret edeceği öğrenildi. Üçüncü Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın inşasına, Bitlis’in Ahlat ilçesi, Kale Mahallesi, Kaleiçi Mevkinde toplam 32 dönümlük arazi üzerinde başlanmıştı.

Sarayın yapılması için iktidarın ocak ayında çıkardığı ‘torba yasa’ ile Kıyı Yasası’na madde ve krokiler eklenmişti. CHP’nin başvurusu üzerine söz konusu maddeyi inceleyen Anayasa Mahkemesi  düzenlemeyi anayasanın cumhuriyetin niteliklerinin sıralandığı 2. maddesi, kıyılardan yararlanma başlıklı 43. maddesi ile sağlık hizmetleri ve çevrenin korunması başlıklı 56. maddelerine aykırı bularak iptal etti. Yasadaki maddenin yanı sıra yasaya ekli krokiler de iptal edildi.

ERDOĞAN ZİYARET EDECEK

AYM’nin kararı ile inşaatın akıbeti soru işaretlerine neden olurken yeni bir gelişme yaşandı.

Yeniçağ’ın haberine göre, söz konusu yasa için AYM’nin iptal kararı vermesinin ardından durdurulması beklenen inşaatı AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ziyaret edeceği öğrenildi.

Malazgirt Zaferi’nin 948. yıl dönümü için Ahlat’a gidecek olan Erdoğan’ın buradaki programı kapsamında inşaat alanını ziyaret etmesi bekleniyor.

Erdoğan’ın inşaat alanını ziyareti ise AYM’nin iptal kararına rağmen inşaatın devam edeceği şeklinde yorumlandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin