Yine Avrupa’yı tehdit etti: Daha çok yanacaksınız!

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye İnovasyon Haftası programında yaptığı konuşmasında, Avrupa Birliği’ni (AB) ve Batı ülkelerini sert bir dille eleştirdi, tehditler savurdu.

Türkiye’nin AB üyeliği sürecine ve sığınmacılara da değinen Erdoğan, “Hala kafalarında bir Türk baharı özlemi var, halbuki onların baharlarının girdiği her yer kara kışa dönmüştür.” dedi. Erdoğan ayrıca “Türkiye’deki sosyal fay hatlarını kaşımak isteyenler önce kendi oturdukları zeminin çürüklüğüne bir baksınlar. Daha çok yanacaksınız” ifadelerini kullandı.

‘BRÜKSEL’DE BOMBALAR PATLARSA…’ SÖZLERİ ÇOK TARTIŞILMIŞTI

Erdoğan daha önce 22 Mart 2016’da 34 kişinin hayatını kaybettiği, 100 kişinin yaralandığı Belçika’nın başkenti Brüksel’de metro ve havalimanına yönelik üç ayrı bombalı öncesi ‘Brüksel’de bombalar patlarsa…’ ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan’ın bu sözleri tehdit olarak algılanmış, saldırı öncesi olması nedeniyle ilginç şekilde olaylar ve Erdoğan’ın söylemi çakışmıştı.

4 MİLYON SURİYELİ SIĞINMACI SAVUNMASI

İstanbul Kongre Merkezinde Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen organizasyonda konuşan Erdoğan, Suriyeli sığınmacılara da değindi. Erdoğan, “Bugün Avrupa ülkeleri hala huzur içinde yaşıyor olmalarını, Türkiye’nin 4 milyon sığınmacıyı kendi topraklarında misafir etmesine borçludur” ifadelerine yer verdi.

Fransa’daki Sarı Yelekliler eylemlerine üstü kapalı gönderme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: “Avrupa şehirleri cayır cayır yanmaya başladı. Buna rağmen hala Türkiye’deki sosyal fay hatlarını kaşımak isteyenler önce kendi oturdukları zeminin çürüklüğüne bir baksınlar. Daha çok yanacaksınız.”

 

Türkiye’nin AB üyeliği hakkında da açıklama yapan Erdoğan ayrıca, “Neymiş? Avrupa Birliği’ne tam üye olmak için çok fazla büyükmüşüz. Yani şimdi bunlar böyle istiyor diye, bunların paşa keyfi öyle istiyor diye biz küçülelim mi? Herhalde ben boşuna en az 3 çocuk demiyorum. Daha büyüyeceğiz. Ne kadar büyürsek bilesiniz ki o kadar güçlü olacağız. Türkiye, artık her üflendiğinde her çelme takıldığında yere kapaklanan o eski Türkiye değildir.” diye konuştu.

Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle:

 

“İstedikleri kadar birliğimize, beraberliğimize, ekonomimize, sınırlarımıza saldırsınlar. İstedikleri kadar tuzaklar kursunlar, bu tür operasyonlar sadece bizim hedeflerimize ulaşma azmimizi daha da perçinler, bizi mücadelemizde daha da güçlü kılar”

“Ülkemizin Suriye topraklarını yeniden güvenli hale getirme çabalarına da destek bulamıyoruz.”

“Sonu ölüm de olsa mücadeleden korkmayan ve kaçmayan bir milleti küçük oyunlarla teslim alabileceklerini sananlara yanıldıklarını göstermeye her zaman hazırız.”

“Ülkemizin savunma ihtiyaçlarına saygı duymayıp, yaptırım tehditleriyle bizi köşeye sıkıştıracaklarını sananlara diyoruz ki; Türkiye ne Orta Doğu’dur ne Balkanlar’dır ne Güney Amerika’dır. Türkiye binlerce yıllık devlet tecrübesi, muhteşem medeniyet geçmişi ve coğrafyasındaki bin yıllık hakimiyetiyle birikimiyle kimsenin yutamayacağı kadar büyük bir lokmadır”

“Ülkemizin bağımsızlığına karşı yapılacak ekonomik ve siyasi her hamle, başarısız kalmaya mahkumdur.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin