Erdoğan açıkladı: ‘Sınır boylarında hazırlıklarımız tamamlandı’

ABD ziyareti öncesi gazetecilerin sorularını cevaplayan AKP’li Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, “Sınır boylarında hazırlıklarımız tamamlanmış vaziyette” dedi.

Erdoğan’ın açıklaması, son günlerde Urfa, Mardin başta olmak üzere Suriye sınırına yakın illerde çalışan doktorların izinlerinin kaldırıldığı, bu şehirlere batıdan görevlendirmeler yapıldığı haberlerini hatıra getirdi ve ‘Tüm bunlar savaş hazırlığı mı?’ sorusu tartışılmaya başlandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“SINIR BOYLARINDA HAZIRLIKLARIMIZ TAMAMLANDI”

-Bizim sınır boylarında bütün hazırlıklarımız tamamlandı. ABD bizim malum stratejik ortağımız. NATO’da beraberiz. Bunun dışında uzun yıllar stratejik ortaklığımızı her halükarda devam ettirdik. Terör örgütlerine ABD’nin verdiği destek ortada. ABD’nin terör örgütlerine desteğini görmeme lüksümüz yok.

-Trump ile 10 gün önce telefonla görüşmüştük şimdi yüzyüze görüşeceğiz. Sayın Trump Fırat’ın doğusundan ABD’li askerlerin çekilmesine yönelik açıklama yapmıştı. Ama bu gerçekleşmedi.

– Nasıl Afrin’de El Bab’da kendi göbeğimizi kestiysek özellikle Suriye’nin kuzeyinde bizim terör örgütlerinden bölgeyi arındırarak gerçek sahibine teslim etmemiz gerekiyor.

PATRİOT VE F-35

-Patriotlar konusunda sayın Trump telefon görüşmemizde bu hala gündeminizde mi diye söylediğinde ben kendisine evet dedim. Biz S-400’leri nasıl aldıysak kısa bir süre sonra ülkemiz genelindeki yerleşim planları gerçekleşiyor.

-Bize Patriot noktasında da şartlar sağlanırsa biz sizden de bunları alabiliriz dedik. Bu da onların gündeminde. Bunları hallederken F-35’leri bir yere koymamız mümkün değil. F-35’ler için 1 milyar 350 milyon dolar para yatırdık. Biz F-35’lerde üreticiyiz. Bunları yapan bir ülkeye yapılan uygulama adil bir uygulama değildir.

DİYARBAKIR’DAKİ AİLELER BİR İLKTİR, BUNUN BURADA KALMASI MÜMKÜN DEĞİL”

-Bugün itibarıyla 44 ya da 45 aile orada. Bu işin sırrı ucu açık bir mücadele. Zaman zaman tehditler oluyor. Dün bir tanesi alındı, bir bayanı tehdit etmişler. O da 4.5 yıl falan önce kaçırılmış daha sonra terör örgütünün elinden kaçarak kurtulmuş. Anlatınca terör örgütünü rahatsız etmiş. Bu aslında bir ilktir çıkıştır. Bunun burada kalması mümkün değildir.


FOX TV’YE YALANCI SUÇLAMASI

Erdoğan, basın toplantısında tank palet fabrikasının satıldığına yönelik iddiaları soran FOX TV muhabirini azarladı. Erdoğan muhabire, ”FOX’u yalan medya olmaktan çıkarın. Bir defa dürüst olun. Kılıçdaroğlu hayatını yalan üzerine düzenlemiş olan bir siyasidir. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı buranın satın alma veya satma böyle bir şey olmadığını söylüyor.” dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin