Erdoğan 21 aydır uyguladığı ‘OHAL’i kaldırmak için seçimi kazanmayı şart koştu

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün akşam katıldığı canlı yayında 24 Haziran seçimlerinden sonra göreve devam ederse ilk işinin OHAL’i kaldırmak olacağını söyledi. Erdoğan OHAL’in seçim kampanyalarını etkilemediğini ileri sürdü. Türkiye 21 Temmuz 2016’dan beri OHAL ile yönetiliyor.

Seçimden sonra ‘Moodys’e operasyon çekeceklerini’ de kaydeden Erdoğan, Demirtaş’ın adaylığına ilişkin olarak da tutuklu kişilerin aday olmasını doğru bulmadığını söyledi.

Dün gece Rize’deki evinde, 24 TV, 360 ve Anadolu Yayıncılar Birliği’nin ortak canlı yayınında yaptığı açıklamada, 24 Haziran’dan sonra Olağanüstü Hal’i kaldıracaklarını söyledi. Türkiye ekonomisinin zor durumda olmadığını ileri süren Erdoğan “İnşallah 24 Haziran’dan sonra o Moody’se bir operasyon biz çekeceğiz” ifadesini kullandı.

“24 Haziran’dan sonra bu göreve devamım halinde ilk işimiz inşallah OHAL’i kaldırmak olacaktır” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “OHAL’in kampanyalara yansıyan en ufak yanı yok ki. Bir tane örnek versinler, OHAL nerede hangi kampanyayı engelledi? Bir defa bu OHAL, bizim göreve geldiğimiz zamandaki OHAL değil. Bu OHAL, tam aksine şu andaki terör tehdidi altındaki bölgeleri, bu tehditten kurtarmaya yönelik bir güvenlik tedbiridir.”

MOODY’S’E OPERASYON ÇEKECEĞİZ

Muhalefeti eleştiren Erdoğan “Bu adamlar ekonomiyi bilmiyor. Bunlar zannediyorlar ki ekonomi sadece cepteki paradır. Ekonomi sadece cepteki para değildir” dedi. Erdoğan, “Türkiye’de ekonomi zor durumda olsa yüklenici firmalar bu kredileri, rakamları nereden bulacaklar? İnşallah 24 Haziran’dan sonra o Moody’se bir operasyon biz çekeceğiz” diye konuştu.

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş hakkında konuşan Erdoğan tutuklu bir kişinin aday olmaması gerektiğini öne sürdü. Erdoğan şöyle konuştu: “Aday olduğunda içerideydi. Orada zaten bir eksiklik, bir yanlışlık var. Yani biz burada illa mahkumiyeti adaylık şartları arasında saymamamız lazım. Tutuklu da olsa bence tutuklu olan kişi de aday olamaz, olmamalı. Çünkü bu bir kaçamak yoldur. Buna niye böyle bir fırsatı biz verelim?” dedi.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin