Erdoğan 2014’te tekrar sayıma karşı çıkmış: Demokrasi Esed’in demokrasisi mi!?

İstanbul’da oy sayımları ikinci haftasını geçti. İptal oyları, tekrar sayım taktikleriyle Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul seçimlerini iptal oyları ve sayım taktikleriyle elinden almayan çalışması yeni tartışmaları getirdi. AKP’nin sayım taktiğine 2014’te dönemin Başbakanı olarak Tayyip Erdoğan’ın karşı çıktığı video sosyal medyanın gündemi oldu. Erdoğan’ın “1 hafta, 2 hafta, 1 ay… Sandıklar sayılıyormuş, nasıl sayılıyorsa. Demokrasi Esed’in demokrasisi mi?” konuşması yeniden gündeme geldi.

Erdoğan, Başbakan olduğu dönemde 22 Haziran 2014 tarihindeki konuşmasında oyların yeniden sayılmasına değinmişti. Bunun da sosyal medyadan hatırlatılması dikkatleri çekti. Erdoğan, “Yüzde 90 ile oylamaya katıldı millet, bütün belediyelerini seçti. Mesele bu. Ne oldu, 4 saat içinde biz netice aldık. Ama bu beyler yeri geliyor 1 hafta, 2 hafta, 1 ay… Sandıklar sayılıyormuş, nasıl sayılıyorsa. Demokrasi Esed’in demokrasisi mi?” ifadelerini kullanmıştı.
Sosyal medyada gündem olan Erdoğan’ın o dönemdeki konuşmasının tamamı şu şekilde:

‘TÜRKİYE’DE İKTİDARIN YOLU SANDIKTAN GEÇER’

Türkiye’de iktidarın yolunun sandıktan geçer. Bazı okur yazar olduğunu iddia edenler televizyonlarda yorum yapıyorlar, ‘Demokraside her şey sandık değildir’. Kusura bakma, demokraside evet her şey sandıktır. Buradan geçer bu iş. Eğer siz sandığı kabul etmiyorsanız sizin demokrasiniz Sisi’nin demokrasisi olur. Öyle bir arayış içerisindeyseniz onu bilemem. Ama biz öyle bir arayış içinde değiliz.

‘DEMOKRASİ ESED’İN DEMOKRASİSİ Mİ?’

Yüzde 90 ile oylamaya katıldı millet, bütün belediyelerini seçti. Mesele bu. Ne oldu, 4 saat içinde biz netice aldık. Ama bu beyler yeri geliyor 1 hafta, 2 hafta, 1 ay… Sandıklar sayılıyormuş, nasıl sayılıyorsa. Demokrasi Esed’in demokrasisi mi? Bunu mu isteyeceğiz, bunu mu arıyoruz? Hayır. Biz şu anda dünyada bunun en iyi mücadelesini veren ülkeyiz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin