Ensar’A sponsorluk ve açılan davalar rahatsız etmişti: Turkcell’in İsveçli ortağı Türkiye’den çıkıyor!

Turkcell’in İsveçli ortağı Telia, Turkcell’in sermayesinin yüzde 7’sine karşılık gelen, doğrudan sahip olduğu 155 milyon adet hisseyi, hisse başına 11.45 liradan kurumsal yatırımcılara sattı. Telia dün İskandinav ve Baltık ülkelerindeki operasyonlarına yoğunlaşabilmek için Turkcell’deki hisselerinin bir kısmını kurumsal yatırımcılara satmayı hedeflediğini belirtmişti. Nitekim Telia bugün, Turkcell’in sermayesinin yüzde 7’sine karşılık gelen, doğrudan sahip olduğu 155 milyon adet hisseyi hisse başına 11.45 liradan kurumsal yatırımcılara sattı.

Karaman’da çocuklara tecavüz skandalının ardından Türkiye’nin gündemine oturan Ensar Vakfı’na sponsor olduğu gerekçesiyle Twitter’da hücuma uğrayan Turkcell’in, firmayı eleştiren Twitter kullanıcılarına ‘savaş açması’ İsveçli ortağı Telia’yı da rahatsız etmişti. Şirketin medya ilişkileri müdürü Henrik Westman, durumu “Turkcell’in Twitter’ı sansürleme niyetinden endişe duyuyoruz” diye yorumlamıştı.

Toplam 1.77 milyar liralık hisse satışıyla Telia Sonera’nın Turkcell’de sahip olduğu doğrudan ve dolaylı pay yüzde 38’den yüzde 31’e indi. Uzmanlar Turkcell’in kontrol yapısında bir değişiklik olmayacağını belirtti.Satış sonrasında Telia’nın Turkcell’de doğrudan payı yüzde 14’ten yüzde 7’ye geriledi. Telia’nın Turkcell Holding üzerinden Turkcell’de dolaylı yoldan sahip olduğu yüzde 24 payda ise bir değişiklik olmadı. Turkcell hisselerinin satış fiyatı dünkü kapanış fiyatının yüzde 7.7 altında bulunuyor.

90 günlük taahhüt

Telia, açıklamasında 90 gün süreyle doğrudan sahip olduğu Turkcell hisselerinde satış yapmamayı taahhüt etti. Telia ayrıca Turkcell’in yüzde 51’ine sahip olan Turkcell Holding’in Turkcell hissesi satmasını beklemediğini belirtti.

Telia CEO’su Johan Dennelind, yazılı açıklamada, satışı şöyle gerekçelendirdi: “Turkcell’deki doğrudan payımızın Turkcell Holding’deki açmazda stratejik çözüm için herhangi bir etkisinin olmadığı değerlendirilmiştir. Kurumsal yönetimin tekrar sağlanması ve şirketin çekici sermaye yönetim politikasını tekrar belirlemesi için Turkcell’deki hissedarlığımıza çözümler bulmak için durmaksızın çalışmaya devam edeceğiz.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin