Enes Kanter’in ‘Özgürlük bedava değil’ twitine 230 bin üzerinde beğeni geldi

NBA’nin Türk yıldızı Enes Kanter’in twitter hesabında yaptığı ‘özgürlük bedava değil’ paylaşımı 17 saat içinde 230 binin üzerinde beğeni ve 50 binin üzerinde retweet aldı. Enes’in twiti atma sebebi ise NBA oyuncularında LeBron James’in Çin’in Hong Kong’ta yaptıklarına destek açıklaması oldu.

Twitinde son 5 yılda kendisine ve Türkiye’deki ailesini yapılanları sıralayan Kanter, paylaşımının sonunda ‘özgürlük bedava değil’ şeklinde yazdı. Bu twitten dolayı Enes Kanter’e binlerce destek verilirken LeBron James büyük tepki geldi.

Olaylar geçtiğimiz günlerde Houston Rockets Genel Menajeri Daryl Morey’in Hong Kong’taki göstericileri destekleyen ‘Özgürlük için savaş. Hong Kong’un yanında ol’ yazılı mesajı twitterdan paylaşması ile başladı.

Twitter paylaşımın ardından Çin Basketbol Ligi, bu takımla bağlarını askıya alma kararı aldı, bazı televizyon kanalları, takımın maçlarını yayımlamayacağını duyururken, bazı şirketler de sponsorluklarını geri çekti. Daryl Morey kısa bir süre sonra mesajını silip birde özür mesajı yayınladı ama çare olmadı.

LeBron James açıklama yaptı

NBA’nin ünlü yıldızı LeBron James ise bu kriz ortamında yaptığı açıklama ile Morey’i hedef aldı: “Rockets Menejeri Daryl Morey’in Hong Kong hakkında tam bilgi sahibi olmadan twit attığına inanıyorum. Bundan dolayı birçok insan yalnızca maddi değil, fiziksel ve duygusal olarak zarar görebilirdi.” dedi.

Enes Kanter, LeBron James’e ‘özgürlük’ cevap verdi

Bu twite cevap ise Enes Kanter’den geldi. Diktatörlüğe karşı demokrasiyi savunduğu için ödediği bedelleri ifade eden Enes Kanter; ‘Beş yıldır ailemi ne gördüm ne onlarla konuşabildim, babam hapse girdi, kardeşlerim iş bulamıyorlar, pasaportum iptal edildi, hakkımda uluslararası yakalama kararı çıkardılar, ailemin Türkiye’den çıkması yasak, her gün ölüm tehditleri alıyorum, saldırılara maruz kalıyorum ve Endonezya’da beni yasal olmayan yollarla kaçırmaya çalıştılar. ÖZGÜRLÜK BEDAVA DEĞİL’ diyerek mesajını bitirdi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin