Enes Kanter Tr724’e konuştu: Tatil yerine kampı seçtim

RÖPORTAJ | ZAFER ÖZSOY

NBA’de sezonu, batı finallerine çıkarak bitiren Enes Kanter, tatil yerine çocuklarla kamp yapmayı tercih etti. Ücretsiz kamplara olan yoğun ilgi ABD medyasının da gündeminde. Kanter, bu hafta yeni takımı Boston Celtics’le de sözleşme imzaladı.

NBA’deki başarılı temsilcimiz, kampları, ABD’deki yaşamını, Blazers’ta geçirdiği başarılı sezonu ve yeni takımındaki hedeflerini Tr724’e anlattı.

– Herkes tatile çıktı sen kamplara başladın. Bu proje kimin fikriydi?

– NBA’de sezon bittikten sonra bütün oyuncuların çıkış toplantıları oluyor. Herkes tatilde ne yapacağını konuşurken, ben ise farklı bir şeyler yapmak istedim. Menajerlerim ve NBA’deki bazı oyuncular ile konuştuk. NBA bazı oyuncular yazın ücretli kamp yapıyorlar. Burada da çocuklarla yapılan kamp rekoru dokuzmuş. Çılgın bir şey yapalım dedik ve 50 tane kamp düzenleyelemeyi kararlaştırdık. Hem de değişik eyaletlerde. Sezon biter bitmez yollara düştük şu ana kadar 27 kamp düzenledik.

– Bize biraz anlatır mısın, nasıl geçiyor kamplar, çocuklar memnun mu? 

– Kamplarda çok güzel şeylerle karşılaşıyoruz. Çocuklarla soru cevap yapıyoruz. Basketbol konuşup basketbol oynuyoruz. Biz çocuklarla Eğitim konuşuyoruz. İlk başlarda bir NBA oyuncusunun eğitimden konuşması garip karşılanıyor ama üniversitenin ne kadar önemli olduğunu o yaşlarda okulun basketbol kadar hatta daha da önemli olduğunu söyledim.

Bu çocuklar çok NBA oyuncusu görmüşler ama hiç hayatlarında bir NBA oyuncusu ile konuşmamışlar, hiçbir NBA oyuncusu ile oyun oynamamışlar. Birebir maç yapmak, şut atmak, ilk başlarda şok oluyorlar. Sonra sevinçli ve güzel anılarla dönüyorlar. Bu benim için güzel bir sosyal sorumluluk projesi. NBA’de bir çok oyuncu bunu para kazanmak için yapıyor. Ama biz bunu bedava yaptık. Çocuklar eğlensinler diye, Ailelerden de pozitif dönüşler aldık.

– ABD basının ilgisini nasıl değerlendiriyorsun?

– İlk başlarda çok şaşırdılar. Herkes çok şaşırdı sadece medya değil takım arkadaşlarım da şaşırdılar. Dünya medyası da ABD medyası da bunu haber yaptı. 50 kamp ve bunların tamamı ücretsiz. Sonra bunların hepsini bir video haline getirip paylaşacağız. Güzel bir video olacak.

YENİ TAKIMI BOSTON CELTİCS VE HEDEFLERİ

– Boston Celtics, en çok şampiyonluğu olan bir ekip. Şimdi bu kadrodasın. Batı’dan Doğu’ya geçtin… Hedeflerini bizimle paylaşır mısın?

Bostan çok köklü bir organizasyon. Şampiyonluklar yaşamışlar. NBA’in en çok şampiyon olan takımlarından biri. İyi transferler yaptılar. Koç olsun, takım olsun şehir olsun bu sene şampiyonlukta bir hayli iddialıyız. Boston da oynayacağım için çok heyecanlıyım. Avrupa’dan 2 kişi aldık. Ayrıca Kemba Walker transfer edildi. Hedefimiz Doğu finalleri.

– Maçlar Türkiye’de yayınlanamayacak!

– Çok üzücü bir durum. Benim burada yaptığım şey ülkemi bayrağımı insanımı temsil edebilmek. Ama bu olaylar yüzünden takip edemiyorlar. Takım arkadaşlarım ve ABD basını da bunu anlayamıyor. Bazen yarım saat anlatmak zorunda kalıyorum. Üzücü bir durum. Olayları anlatmaya çalışıyorum. Koskoca bir ülke, bir kişi istedi diye şampiyonluklar yaşamış bir takımın maçlarını izleyemiyor. Umarım tez zamanda her şey normale döner.

– Celtics formaları Türkiye’de en çok satılan formalar. Dolayısıyla takipçisi de çok… 

– NBA komiserleri yayın haklarına çok karışamıyor ama NBA uygulaması var. Ve Türk basketbol severler bu NBA uygulaması üzerinden bu maçları izleyebilirler. Biz burada başarılı olduğumuz zaman Enes Kanter’den çok Türkiye’nin adı geçiyor. Benim adımdan önce Türkiye’nin adı geçiyor.

PORTLAND VE BATI FİNALİ 

– Portland’da finale çıktınız, bekliyor muydunuz?

– Çok garip birşey oldu. Aslında öyle bir hedefleri de yoktu. En son finallere 2000 yılında kalmışlardı. New York’tan sonra Portland’a geçince bir anda iddialı bir takım olduk ve kendimizi NBA finallere kalan 4 takım arasında bulduk. Gerek koçlar gerek takım arkadaşlarım ile güzel bir 3 ay geçirdim. Bu benim ikinci finallere gidişim ama en keyif aldığım maçlar bu maçlar oldu.

RAMAZAN VE FİNALLER

– Ramazan’da maçlara oruçlu çıktın… Zor olmadı mı?

Zor olmadı. Basketbolda şöyle bir şey mental her zaman fizikten önce gelir. Ben normal de de haftada bir iki gün oruç tutmaya çalışan biriyim. Vücut alışık olunca çok zor olmadı. Genç jenerasyona örnek olmak istedim. Benim zamanımda Hakeem Alajuwan vardı. Benim rol modelimdi. O da oruç tutardı. Kendisinden tüyolar aldım. Ben de benden sonrakilere örnek olmak istedim.

RÖPORTAJIN VİDEOSU Tr724.com’DA

2 YORUMLAR

  1. Bu yazıda hep övgü var. Ozelelstiri ve kritik yok. Bazı Çok onemli noktaların kacirildigina inanıyorum. Eğer Enes yıldız bir basketçi olmak istiyorsa çok calismasi gerekiyor. Hedefi sıradan bir bir basketçi olmak ise o baska. Enes kendisini sut ve defansif olarak geliştirmeli.

    Boston Celtic Enesi bedava aldi sayılır (yıllık 5 milyon dolar)… Gecen yıl aldigi ücretin yillk olarak yaklaşık üçte birini alacak. Dusunun maasinizin üçte ikisinin kesildiğini! Ne hissederdiniz? Hala basarili bir sporcu oldugunu mu düşünürdünüz? Kendisiyle 2011 daha alt sıradan secilen Kemba Walker yıllık 35 milyon dolara imza atıyor. Kawhi Leonard onu hiç sormayın! Bu iki isimde 2011 draftlerinde çok daha alttan seçilmişti. Ama 3. Sıradan secilen Enes su an yilligi 5 milyon dolara imza atıyor. Oturup düşünmek lazım. Çok calismasi gerekiyor.

    Ramazan ayında çok kotu bir performans sergiledi. Ramazan ile basarisizlik arasında boylece bir bag kurmus oldu. Bir çok tweet var Enesin oruçlu oldugundan dolayı basarisiz olduguna dair. Lütfen dini ve siyasi argümanları daha az kullan, insanlarla kavga etme, ve isine odaklan. Seni çok seviyoruz ve çok basarili olmanı istiyoruz.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin