Emniyette ‘mahrem fişleme’ davasında beraat

Tr724 HABER MERKEZİ

Emniyet’te mahrem hizmetler diye kamuoyuna sunulan ve ‘tüm emniyet personelinin fişlendiği’ yönündeki haberlerin algı operasyonu olduğu mahkeme kararlarıyla ortaya çıktı.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi, ”Garson-SD kart-SAY kodlaması” olarak bilinen davada verilen beraat kararını onadı. Savcının istinaf başvurusunu esastan reddeden üst mahkememenin bu kararıyla beraat kesinleşti.

Av. Mehmet Ali Kaya gelişmeyi, ”Diyanbakır 5. Ağır ceza Mahkemesi’ndeki bir yargılamada Garson-SD kart-SAY kodlamasından aldığımız beraate karşı savcı istinaf başvurusu yaptı. Gaziantep BAM, savcının istinaf başvurusunu reddetti. Böylece garson-SD Kart-SAY Kodlamasından aldığımız beraat kesinleşti.” ifadeleriyle paylaştı.

HAVUZ MEDYASI ‘GARSON’U MANŞETLERE ÇIKARMIŞTI

Ankara Başsavcılığı, Emniyet’teki mahrem hizmetler iddianamesi düzenlemişti. İddianameye göre, 18 Nisan 2017’de savcılığa müracaat eden bir kişi, ‘mahrem hizmetler yapılanması’yla ilgili açıklamada bulunmak istediğini belirterek 1 cep telefonu ve 2 micro SD kartı teslim etmişti. Konu havuz medyasında manşetlere taşınmış ve tüm emniyetin cemaat tarafından fişlendiği algısı oluşturulmuştu.

‘Garson’ kod adıyla 5726 sayılı Tanık Koruma Kanunu hükümleri uygulanarak gizli tanık sıfatıyla ifadesi alınan kişi, SD kartlarda 4 bin 700 kişinin adını vermişti. Gizli tanık ‘Garson’ himmet olarak toplanan paraların kişisel amaçlar doğrultusunda kullanıldığını ileri sürmüş, insanların sömürüldüğünü düşünmeye başladığı için cemaatten soğumaya başladığını, darbe girişiminden sonra da cemaatle irtibatını tamamen koparmaya karar verdiğini savumuştu.

MAHKEME: SOMUT DELİL YOK

‘Garson’ kod adlı itirafçını ismini verdiği Efkan isimli polis memurunun Diyanbakır 5. Ağır ceza Mahkemesi’nde görülen davasında, kişi hakkındaki iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Diyanbakır 5. Ağır ceza Mahkemesi, polis memuru Efkan hakkında, ”Sanık hakkında 9.1.2018 tarihli veri inceleme raporu ve tüm dosya bütün olarak değerlendrildiğinde söz konusu fişlemenin başka bir kişinin sanık hakkındaki kanaatini yazması şeklinde olduğu, sanık hakkında somut delil olmadığı, atılı suçların sabit olmadığının anlaşılması üzerine CMK 223/2-e maddesi uyarınca beraatine…” şeklinde karar verdi. 

Karara itiraz eden savcının başvurursunu değerlendiren Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi de Diyanbakır 5. Ağır ceza Mahkemesi’nin kararını onadı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin