Emin Çapa: “Halk 2008’den daha fakir yani son 10 yıl lafla geçti”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre, ekonomi 2018’in dördüncü çeyreğinde yüzde 3 küçüldü. Bu durum değerlendiren ekonomi uzmanı-gazeteci Emin Çapa, “Halk 2008’den daha fakir yani son 10 yıl lafla geçti.” dedi.

Sosyal medya hesabından son açıklanan rakamları değerlendiren Çapa, “2018’in son çeyreği itibariyle kriz resmi verilerle de başlamış oldu. Büyüme son çeyrekte -3, yıllık % 2,6. 2018’de Türkiye 67.4 milyar $ fakirleşti. Kişi başı gelir 2007 seviyesine düşerek 9.632 $ oldu. Halk 2008’den daha fakir yani son 10 yıl lafla geçti.” dedi.

Berat Albayrak’tan ‘büyüme’ değerlendirmesi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “2018 son çeyrek büyümesi % -3 olarak piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşmiştir. İç ve dış dengelenmeyi bir arada sağladığımız bu dönem, cari açık ve enflasyonda düşüş başlattık. İktisadi faaliyette en kötü geride kalmıştır. Büyümede en kötü beklentiler gerçekleşmemiştir” ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak, “Tarihin en ciddi spekülatif saldırısının yanında küresel alanda büyümenin yavaşlama eğilimine girdiği döneme rağmen 2001 ve 2008 yıllarındakine benzer bir durum gerçekleşmemiş, süreç çok kısa sürede başarılı bir şekilde atlatılmıştır.” iddiasında bulundu.

Albayrak şöyle devam etti: “Son çeyrekte görülen daralmaya rağmen net dış talebin büyümeye 9,7 yüzde puan pozitif katkı sağlaması dengelenme sürecinin öngörüldüğü şekilde devam ettiğinin önemli bir işaretidir. 2019’a ait güncel veriler, ekonominin hızlı bir toparlanma eğilimine girdiğini, büyümedeki yavaşlamanın geçici bir durumu yansıttığını ve ılımlı toparlanma eğiliminin başladığına işaret etmektedir. Artan ihracat ve turizm gelirleri büyümeyi besleyen ana kalemler olacaktır.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin