Emekliliğe yatırım devri

YORUM | LEVENT KENEZ

-Hani Barış Akademisyenleri için AYM karar verdi ya, kardeşim düşüncelerinden ötürü kimseyi yargılayamazsın diye.

-Ha, evet hatırladım.

-İşte onun kararını ben verdim. Hem de benim oyum olmasaydı karar çıkmamış olacaktı biliyor musun?

-Hani bir işadamı vardı neydi adı Osman Kavala adama Gezi’nin organizatörü diyorlardı, onun tutuklanması hak ihlali diyen benim ya.

-Can Dündar bugün dışardaysa benim sayemdedir. Erdem Gül bugün belediye başkanı olduysa yatıp kalkıp bana şükretsin.

-“Hani katil polis hesap verecek” diye bağıran gençlerin de hakları gasp edildi demiştik ya o da benim dönemim de verildi.

-Biz ne zorluklar içerisinde görev yaptık haberiniz var mı? Paso eleştir oh ne kolay.

-Ne zor zamanlardı, kaç defa bırakıp gitmeyi düşündüm ama  belki bir fırsat olur bir şeyler yapma imkanı olur diye kalıp mücadele ettik, bırakıp kaçmak en kolayı. Ben bıraksam n’olacak benim yerime kimi atayacaklardı Venedik Komisyonu başkanını mı? Bunu düşünen yok.

-Herkes vermediğimiz kararları konuşuyor ya verdiklerimiz.

-Bizzat o zamanın kudretli şahsı çıkıp “Tanımıyorum, uymuyorum, saygı duymuyorum” diyerek bizi hedef göstermedi mi? Bu mu biat? Biz yine bir adım geri atmadık.

Falan filan işte… Diktatörlük zamanı Anayasa Mahkemesi Başkanı’ydım diyecek hali yok neticede. Ama onun için denecekler bu kadar naif olmayacak.

Demek ki bir zamanların özgürlükçü nutuklarıyla milleti kekleyen, özgürlükçü anayasa taslağını kaleme alan ekip elemanlarından olan Zühtü Arslan yarın öbür gün sokakta yürümeyi, bir ortama girdiğinde birazcık saygı görmeyi önemsiyormuş. Çocuklarının, torunlarının kendisinden utanmasından endişe duyuyormuş. İlginç.

Ne kadar yurt dışında prim yapacak karar varsa hepsine imza at, ne kadar güzel. Kendi imajlarını parlatacak işlerde sonuna kadar hesap kitap. Arada patlat bir tane kimsenin umrunda olmayacak marjinal bir karar.

Erdoğan kızsın biraz tepki göstersin. Vay be ülkede diktatörlük olsa bir mahkeme ona rağmen karar verebilir mi tiyatrosunda figüran ol.

Geçen gün AİHM’de göreve başlayacak AKP’linin yemin törenine çaycı ve akbilciyle beraber janti bir şekilde Avrupa’ya git ama adamlar töreni sizlerden utandıkları için basına kapalı yapsın. Sen de mesajı almamış olma.

Bunlar çok ucuz taktikler diktatörlük döneminin en zavallı adamı Zühtü Arslan.

Onbinlerce masum insanın yaşadığı hak mahrumiyetlerinde, yaşadıkları işkencelerde, kaybettikleri hayatlarda senin parmak izin var.

Sen masumların davaları için yazılacak ret yazılarını daha dosyayının kapağını açmadan menfi cevap yazılacak bir şekilde şablonlar hazırlayan mahkemenin saraya bağlı başkanısın.

Hücrede havasızlıktan ölen insanlara daha ne istiyorsunuz 3 metrekare neyinize yetmiyor diyen senin mahkemenin.

Teamüller gereği en yeni ve kıdemsiz üye olmana rağmen başkan  olmandaki hikmeti anlamak çok sonra anlaşılacakmış meğer.

Şimdi havuz basınında yapılan kampanyadan bile için için memnunsundur bir o kadar da korkuyorsundur. Sen yapacağını yaptın rahat ol. Zaten çok da açılmaman gerektiğini biliyorsundur.

Erdoğan’ın önünde eğildiğin fotoğraf biraz da kadrajın etkisi ile epey kötü bir görüntü çıkarmıştı ama hakikatin resmi o fotodan çok daha kötü. Eğilirken çıkmıştın gerçek resim aslında yalıyor olman.

İnsanların hayatları karardıktan sonra masum insanların üzerinden mahkemeyi cilalı taş devrine geçirme çabaları takdire şayan. Sahibinizin sizi yonttuğu devir bitiyor mu yoksa?

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin