Emeklilerin zam hayali suya düştü

Saray’a 5 milyon liralık Mercedes siparişi veren, yandaşlarına 4 maaş bağlayan, müteahhitlerin milyonlarca lira vergi borcunu silip ballı ihaleler veren AKP iktidarı, emekliye gelince ‘tasarruf’ uygulamaya devam ediyor. Milyonlarca SSK, Bağ-Kur ve tarım emeklisinin maaşına yüzde 8.36 zam yapan AKP, 3 yıldır emeklilere verilen 1000 TL’lik bayram ikramiyesine yine zam yapmadı.

Ramazan ayına sayılı günler kala milyonlarca emekliyi ilgilendiren 1.000 TL’lik bayram ikramiyelerinin ödeme tarihi belli oldu. Toplam 13.1 milyon emekliye ödenecek bayram ikramiyeleri Mayıs ayının ilk haftası hesaplara yatırılacak. Kurban Bayramı ikramiyesinin de 12-16 Temmuz tarihlerinde yatırılması bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme getirmesiyle 2018 yılında verilmeye başlanan bayram ikramiyesi, 2 bin liranın üzerinde maş alan emeklilere 1000 TL, 2 bin liranın altında maaş emeklilere de 750 TL olarak ödenmeye başladı.

2018’DE 215,5 DOLAR ALINAN BAYRAM İKRAMİYESİ 2021’DE 122 DOLARA DÜŞTÜ

İlk defa 2018 yılında verilen 1000 TL’lik bayram ikramiyesi alan bir emekli Haziran 2018’de 215,5 dolar alabiliyorken 2021’de 122,6 Dolar (9 Nisan 2021) alabiliyor. Dolar kuru üzerinden 1756 TL bayram ikramiyesi alması gereken emeklilerin hayali bu yılda suya düştü. 3 yıl boyunca bayram ikramiyelerine kuruş zam yapmayan AKP iktidarı 4. yılda da ikramiyelere zam yapmadan. 13.1 milyon emekliye ödenecek bayram ikramiyelerinin mayıs ayının ilk haftası hesaplara yatırılacağını açıkladı.

6 Nisan’da partisinin grup toplantısında emeklilere ödenen bayram ikramiyelerine zam yapılmamasını gündeme getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP iktidarına seslenerek “Emekli ikramiyelerine neden zam yapılmıyor?” diye sordu. 2018’de getirilen ikramiyelere her yıl zam yapılsa şu an ikramiyenin 1658 lira olacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Hadi bunu yapamıyorsun diyelim. O zaman 1500 lira yap” dedi.

”EMEKLİLERİN GÜNAHI NE?”

Kılıçdaroğlu bayram ikramiyeleriyle ilgili şunları söyledi:

‘‘Bin lira ikramiye verdiler 2018’de; ya her şeye zam geldi kardeşim, her şeye zam geldi. Buna da zam yap. Enflasyon oranında zam yap. 1680 lira tutuyor olması gerekiyor, 1500 lira yap. “Yapmam” diyor. “Vermem” diyor. Niçin? “Emekli de hayatından memnun” diyor. “Beni görünce beni alkışlıyorlar emekliler. O zaman demek ki durumları çok iyi” diyor. Hepimizin oturup düşünmesi lazım. Emekli kardeşlerimin de oturup düşünmesi lazım. 2 maaş ikramiyeyi alman için verdiğimiz mücadeleyi düşünün. Emekli ikramiyesini en az bin 500 lira yapacağız, en az bin 500 lira. Emekliyi öyle bir hale soktular ki, gramla, gramla et alıyor. Tavuğu dörde bölüyor, bir parçasını alıyor Bursa’da anlattılar.

”BU ZULÜM DEĞİL MİDİR? BU ZULÜMDÜR”

Değerli arkadaşlarım; 7 milyon 900 bin emekli, 7 milyon 900 bin emekli, asgari ücretin altında aylık alıyor. Bu emeklerin günahı ne? Bu emekliler 30-35 yıl çalıştılar, alın teri döktüler, sigorta primlerini ödediler, gelir vergisi ödediler, emekli oldular. Emekli oldular diye saray iktidarı bunlara zulmetmeye başladı. “Para vermem” diyor size. “Enflasyon yüzde 8 diyor, yüzde 8 vereceğim. Yüzde 7 diyor, yüzde 7 vereceğim.” Peki enflasyon kaç? Margarin; son bir yılda, son bir yılda margarinin fiyatı yüzde 39 arttı, tavuk eti yüzde 44 arttı, mercimek yüzde 50 arttı. Mısırözü yağı yüzde 55, ayçiçeği yağı yüzde 60, yumurta fiyatını yüzde 64 zam geldi. Emekliye yüzde 8, “bununla idare et” diyor. Neden? “Para yok” diyor. E saraya para var, malı götürenlere para var. Her türlü imkânı veriyorsun. Üstelik para var, dolarla para var, avroyla para var. Türk lirası da geçmiyor orada. Bu zulüm değil midir? Bu zulümdür.

”EMEKLİLERİ DE BOŞ VERDİLER”

Bakın değerli arkadaşlarım; ayrıca dul-yetim aylığı alanlar var, emekliler dışında dul-yetim aylığı alanlar var. 2 milyon 600 bin kişi; bunlar ayda kaç lira alıyor biliyor musunuz? 763 lira. 763 liraya dul ve yetim geçinmeye çalışıyor, 763 lira… Bunlarda vicdan var mı ya, bunlarda ahlak var mı? Bunlarda insan sevgisi var mı? Bunlar sefaleti bilmiyorlar. İstanbul’da Nişantepe’ye gittim. Erdoğan’ın gidip, orayı görmesini isterim. Diyecek: “Burası Türkiye mi, Afrika mı?” Afrika değil beyefendi, orası Türkiye ama senin haberi yok. Altında uçakların var. Hiçbir padişaha nasip olmayacak kadar sarayların var. Görmüyor musun milletin halini? Milletin perişanlığını görmüyor musun? 2002 yılında en düşük emekli aylığı ile yedi çeyrek altın alınıyordu. 2002 yılında, yani bunların iktidar olduğunda en düşük emekli aylığı ile yedi çeyrek altın alınıyordu, şimdi iki çeyrek… Emekliler de böyle. Onları da boş verdiler.’’

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin