Elektronik ve beyaz eşya alışverişinde taksit sayısı arttırıldı

Ticaret Bakanlığı, Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre bazı eşyalardaki taksit miktarı 18 aya çıktı.

Yeni düzenlemeye göre, video, kamera ve ses sistemi gibi elektronik eşya ve tablet bilgisayar satışları ile fiyatı 3.500 TL’nin üstünde olan televizyon ve cep telefonu satışlarında 6 ay, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri gibi elektrikli eşya satışları ile mobilya satışlarında 18 ay olarak uygulanacak.

Kuyum satışlarında 4 ay

Perakende işletmelerce basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında taksitlendirme süresi 4 ayı geçmeyecek. Diğer kuyum satışlarında taksitlendirme yapılamayacak.

Daha önceki değişiklikte ise uygulanan kural şöyleydi:

“Birinci fıkradaki süre; ses ve görüntü sistemleri satışları ile fiyatı 3 bin TL’nin üstünde olan televizyon satışlarında 3 ay, bilgisayar ve tablet bilgisayar ile fiyatı 3 bin 500 TL’nin üzerinde olan cep telefonu satışlarında 6 ay, fiyatı 3 bin TL’nin altında olan televizyon satışlarında 9 ay olarak uygulanır. Perakende işletmelerce kuyum satışlarında taksitlendirme yapılamaz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin