Elektrik faturaları milleti çarptı

HABER | İLKER DOĞAN

Fahiş rakamlarla gelen elektrik faturaları milleti çileden çıkardı. Özellikle abonelere yeni gönderilen Aralık 2018 dönemine ait faturalardaki tutarlar, sosyal medyanın gündemi oldu. Kasımda 260 lira öderken bir ay sonra 506 lirayla şok olan da var, işyerine gelen 10 bin TL’lik faturadaki 1.500 liralık ‘okuma bedeline’ isyan eden de… Faturalara yansıyan rakamlara göre elektrik bedelindeki artış oranı da yüzde 44’ün çok çok üzerinde…

Geçtiğimiz yıl Ocak ayından itibaren elektrik fiyatlarına resmi rakamlara göre yüzde 44 oranında zam geldi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada seçim öncesi elektirikte yüzde 10 indirime gideceklerini açıklamıştı. Ancak bunun da aldatmacadan başka bir şey olmadığı bir kaç gün sonra ortaya çıktı. Zira elektirikte yüzde 10 indirime gidilirken dağıtım bedeline yüzde 15 zam yapılmıştı!

Geçtiğimiz ayın elektrik faturaları yeni yeni abonelere ulaşmaya başladı. Faturalardaki rakamları görenler deyim yerindeyse şok oldu. 300-400-500 liralık faturayı gören vatandaşlar soluğu sosyal paylaşım sitelerinde aldı, faturasını ‘isyan’ cümleleriyle kamuoyuyla paylaştı. Bir kullanıcı, “104 lira elektrik faturası geldi 60 liralık kullanmışız gerisi vergi.” ifadelerini kullanırken, bir başka Twitter kullanıcısı ise tepkisini, “Geçen ay 260 tl ödedim bu ay 506. Bu ev aynı, yapılan şeyler aynı bu nasıl bir elektrik faturası??? Allah belanızı versin” cümleleriyle dile getirdi.

GANİ MÜJDE: TOLSTOY MU OKUYORSUN BİRADER!

‘Sayaç okuma bedeli’ adı altında yapılan soyguna sanatçı Gani Müjde de sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Müjde, söz konusu mesajında, “40 TL sayaç okuma bedeli olur mu ya! Bir oturuşta 13 ciltlik Tolstoy serisi mi okuyorsun birader!” ifadelerini kullandı. Müjde’ye cevap veren bir kullanıcının verdiği cevap şöyle oldu: “Çalıştığım yere 10 bin lira civarında elektirik faturası geldi. 1.500 TL’si sayaç okuma bedeli. Gören de adamı Space X roketiyle getirip götürüyorlar zanneder”

Seyhan Orhon adlı kullanıcı paylaştığı faturaya, “Bu ayki elektrik faturası. 213 TL tüketim bedeli. 356 lira fatura tutarı. Yuuuuuhhh!” notu düşerken, kendisini ‘Reis Sevdalısı’ olarak tanımlayan bir başka kullanıcı, “80 tl gelen elektrik faturası 200 kadar çıktı. Devletin acilen bu soyguna DUR demesi lazım.” ifadelerine yer vermiş paylaşımında.

ZEHİR ZIKKIM OLSUN O PARA!

Katsumoto isimli kullanıcı ise 3 Ocak’taki paylaşımında, “Tükettiğimiz elektrik 125 TL. Okuma bedeli, KDV, TRT Payı vs. 218 lira geçirmişler bize. Bu soygunculara göz yuman, kollayan, bu işin içinde kimler varsa zehir zıkkım olsun o para. Çocuğundan çoluğundan çıksın amin..” sözleriyle faturaya tepki göstermiş.

scream035 isimli kullanıcı ise Aralık ayı için gelen 828 liralık faturayı paylaşmış Twitter hesabında. Şöyle diyor kullanıcı: “Arkadaşlar, dostlar bu benim bu ayki evimin elektrik faturası. Evde iki küçük kız çocuğu, eşim ve ben yaşıyoruz. Geçen ayki fatura 270 liraydı. Bu ayki ise gördüğünüz gibi. Şimdi benim maaşıma yüzde 50 zam olsa ne olur olmasa ne olur.”

ZAM ORANI YÜZDE 77 Mİ?

Hüseyin Yüzbaşıoğlu isimli kullanıcı da biri 2018 Temmuz, diğeri geçtiğimiz aya ait iki adet fatura paylaşmış sosyal medya hesabında. Temmuz ayında 3 bin 365 kWh elektrik kullanmış ve bunun karşılığında 2 bin 769 lira fatura ödemiş. Birim fiyatı ise 0,244 lira olarak gözüküyor. Geçtiğimiz aya ilişkin faturasında ise diğerinin neredeyse yarısı kadar 1559 kWh tüketim yapılmış. Ancak ödenen tutar neredeyse diğer faturayla aynı; 2 bin 477 lira. Birim fiyatı ise faturada 0,434 lira olarak gözüküyor. Yüzbaşıoğlu şu paylaşımda bulunmuş: “Temmuz 2018 Aralık 2018 Elektrik faturası. Birim fiyat 0,2447 TL den 0,4347 TL ye çıkmış. Aradaki fark %77. Yani fiilen yapılan zam %77. İşte belge aynı adres aynı iş yeri.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin