Elazığ’da 6,6 büyüklüğünde deprem

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, Malatya, Diyarbakır ve Adıyaman başta olmak üzere birçok ilde hissedildi.

Depremin büyüklüğünü ilk olarak 6.8 olarak açıklayan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi, depremin şiddetini daha sonra sırasıyla 6.5 ve 6.6 olarak revize etti.

Depremin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre, 19 kişi hayatını kaybetti. Diğer yandan Elazığ’da 405, Malatya’da 148 kişi yaralandı. Elazığ’da 30 kişiyi arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Kandilli, depremin derinliğinin 5 kilometre olduğunu belirtti.

60 artçı sarsıntı meydana geldi

AFAD’dan Sivrice’de meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası büyüklükleri 2.7 ile 5.4 arasında değişen 60 artçı deprem kaydedildiği bildirildi.

Depremin merkez üssü Sivrice olarak açıklandı. Ürküten deprem sonrası halk sokaklara döküldü. Deprem Malatya gibi komşu illerin yanı sıra Kuzey Irak’ta da hissedildi. AFAD, depremin derinliğini 6,75 kilometre olarak açıkladı.

Sivrice merkezde 4-5 binanın yıkıldığı, Elazığ merkezde ise 10’na yakım binanın hasar aldığı açıklandı. Malatya’nın Pötürge ilçesinde de yıkılan binaların olduğu belirtiliyor.

Pötürge Belediye Başkanı 100’e yakın bina yıkıldı

Depremin etkilediği Malatya’nın Pötürge ilçesinin Belediye Başkanı 100’e yakın yıkılan evin olduğunu, 8-10 civarında yaralının olduğunu açıkladı.

Depremin ardından para yardımı talebinde bulunan Kızılay Genel Başkanı’na tepki

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından paylaşımda bulunan Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’ın vatandaştan para talep etmesi tepkilere neden oldu. Tepkilerin ardından Kınık paylaşımını sildi.

Elazığ’da 6.8 şiddetinde medyana gelen depremin ardından bölgeden yılan bina, can kaybı ve yaralanmalara ilişkin bilgiler gelirken, Kızılay’dan tepki çeken bir paylaşım geldi.Kızıla Başkanı Kerem Kınık’ın, depremin hemen ardından Twitter hesabı üzerinden vatandaşlardan para talep etmesi tepkilere neden oldu.Kınık, paylaşımında “Bölgedeki vatandaşlarımızın olumsuz şartlardan korunması için ihtiyaç duyulan malzemeleri bölgeye sevk ediyoruz. @Kizilay Destekleriniz için Deprem yaIn 2868’e sms yollayın 10₺ katkıda bulunun. Dilediğiniz kadar gönderebilirsiniz. Gün dayanışma günü” ifadelerini kullandı.

Deprem sonrası NTV canlı yayınına bağlanan Süleyman Soylu, “20.55’te 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bölgeden aldığımız haberler çerçevesinde şunu söyleyebilirim: Elazığ Sivrice’de şu anda merkezde bir can kaybı yok. Aynı zamanda 4-5 yıkık binanın dışında herhangi bir hasar söz konusu değil. Pötürge’de de birkaç binanın yıkıldığı ihbarı geldi. Doğanyol’da bir can kaybı var. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Elazığ’a doğru yola çıkacağım. Geçmiş olsun dileklerini tekrar yineliyorum” ifadelerini kullandı.

Uzmanlardan ilk değerlendirme: Yer kabuğu kırılmış olabilir

Elazığ’da meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki depremden sonra uzmanlardan ilk yorumlar gelmeye başladı. Deprem Uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, “Bu deprem önemli. Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır” ifadelerini kullanırken, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal ise “Osmaniye’den bile hissedildi. Arada çok büyük uzaklık var. Yakında bilgiler gelmeye başlar. Ama maalesef karamsar bir tablo görünüyor” dedi. Prof Dr. Naci Görür ise “Umarım yanılıyorum ama can kaybının olabileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Deprem sonrası bir binada yangın çıktı

Deprem sonrası doğalgaz borusunun patladığı bir binada yangın çıktı. İtfaiye ekipleri müdahale etti.

Depremin ardından vatandaşlar sokaklara çıktı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin