‘El Bab’ta askerler tavuk çiftliklerinde kalıyor, 4 günde bir kumanya veriliyor’

TSK’nın El Bab operasyonunda şu ana kadar 69 asker şehit olurken El Bab’daki askerlerin boşaltılmış tavuk çiftlikleri ve ahırda kaldığı ortaya çıktı. Sözcü Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk, El Bab operasyonuna katılan askerlerin durumuna ilişkin bir köşe yazısı kaleme aldı. “Askerin yattığı yerlerin çoğu boşaltılmış tavuk çiftlikleri ve ahırlar. Pisliklerin arasında olmak askerimizi olumsuz yönde etkiliyor. Çadır verilmiş olsa pislik içinde yatmaktan kurtulacaklar.Verilen kumanyalar yetersiz.” ifadelerini kullandı. Saygı, daha fazlasını yazmaya yüreğinin el vermediğini söyledi.

Operasyonlar başladığından bu yana askere ödenmesi gereken günlük 122 lira sınır ötesi harekat parasının bugüne kadar ödenmediğini belirten Öztürk, askerlerin koşullarına ilişkin ise şu bilgileri verdi:

‘4 günde bir erzak dağıtılıyor’

“Yemek, banyo olanakları çok kısıtlı. Askerin elindeki hastanelerin alındığı bir dönemde sağlık hizmetlerinin düzenli olduğu da söylenemez. Suriye’ye gidip de bugüne kadar hiç dönmeyen askerler var. Süre uzadıkça onların da moral ve motivasyonu azalıyor. Hele Rus uçaklarının bile bile 3 askerimizi şehit etmeleri alabildiğine moralleri bozmuş. Biz, sadece Rus uçaklarının bir kez saldırdığını sanıyorduk. Ancak El Bab’dan Ankara’ya gelen bir askerden bu saldırıların sıkça yapıldığını öğreniyorum.

Başka neler mi? Birkaçını sıralayalım: Askerin yattığı yerlerin çoğu boşaltılmış tavuk çiftlikleri ve ahırlar. Pisliklerin arasında olmak askerimizi olumsuz yönde etkiliyor. Çadır verilmiş olsa pislik içinde yatmaktan kurtulacaklar.Verilen kumanyalar yetersiz. Örneğin 4 günde bir erzak dağıtılıyor. Yani 4 günlük kumanyanız teslim ediliyor. Bunun için kişi başına sadece bir adet karton bardak, iki adet de sallama çay veriliyor. İki çayla 4 gün idare etmeleri isteniyor.

Anlatılanlardan sadece bir kısmını yazdım. Daha fazlasını yazmaya yüreğim el vermedi. Ne yazık ki bunlar El Bab gerçekleri…”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin