Ekvator’da varış yeri Türkiye olan muz kolilerine saklanmış kilolarca kokain yakalandı

Ekvador’un başkenti Guayaquil’deki bir limanda, uyuşturucuyla mücadele birimleri, varış yeri Türkiye olan SUDU8112238 adlı konteynerde 18 kilo 962 gram kokain ele geçirdi.

Ekvador Polis Teşkilatı’ndan yapılan açıklamaya göre, kokain yüklü konteyner Limanlar ve Havaalanları Soruşturma Birimi (UIPA) ve Bölgesel Köpek Eğitim Merkezi (CRAC) görevlilerinin 17 Eylül Cumartesi günü sevkiyat öncesi yaptığı rutin denetimlerde tespit edildi.

VOA Türkçe’den Mustafa Özdemir’in haberine göre; narkotik dedektör köpeklerin gemiye sevk edilmek için hazır bekleyen muz konteynerinin dış soğutma panellerinde tepki vermesi üzerine savcılığın onayı alınarak konteyner açıldı ve içinde 19 adet tuğla görünümlü paketin laboratuvar testi sonucu kokain olduğu anlaşıldı.

TÜRKİYE’DEKİ VARIŞ YERİ BİLGİSİ PAYLAŞILMADI

Ekvador polisi Liga Maersk adlı gemiyle Türkiye’ye götürülmek istenen ve 189 bin 620 doz kokain taşıyan konteynerin varış yerinin neresi olduğu hakkında bir bilgi paylaşmadı.

Narkotik 8. Bölge Amiri Darwin Sangoquiza Cabay denetimler sırasında ayrıca, varış yeri Almanya olan başka bir muz konteynerinin soğutucu bölümünde 49 kilo 850 gram kokain ele geçirildiğini, paketlerden birinde bir uydu cihazının bulunduğunu açıkladı.

Bu yılın ilk yarısında yaklaşık 93 ton kokainin ele geçirildiği Ekvador, son yıllarda özellikle Avrupa’ya kokain sevkiyatının önemli merkezlerinden biri olarak gösteriliyor.

BU YIL 1 TONUN ÜZERİNDE KOKAİN YAKALANDI

Uzmanlar, dünyanın en büyük kokain üreticisi konumunda olan Kolombiya’da 2016’da imzalanan barış sürecinin ardından, uluslararası kokain ticaretindeki aktörlerin ve rotaların da değişmeye başladığını ve Kolombiya’nın komşusu Ekvador’un bu yeni dönemde bir dağıtım üssü olarak öneminin arttığını belirtiyor.

Ekvador narkotik ekiplerinin bu yıl Türkiye’ye gönderilmek istenirken yakaladığı kokain miktarı 1 tonun üzerinde. Ancak Ekvador narkotik birimlerinin yakalayamadığı sevkiyatlar da gerçekleşiyor.

Ekvador’dan Türkiye’ye geçen yılın Mayıs ayından bu yana gönderilmek istenirken güvenlik kuvvetleri tarafından ele geçirilen kokain miktarının 3,3 tonun üzerine çıkmış olması, iki ülke arasındaki uyuşturucu sevkiyatının ciddi boyutlara ulaştığını gösteriyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin