Ekvador’da cesetler sokaktan toplandı!

Güney Amerika kıtasının batısında yer alan Ekvador’da koronavirüs salgını sonucu ölen binlerce kişi morglarda yer kalmadığı için sokaklara bırakıldı. Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, salgının merkez üssü olan Guayaquil’de halkın ölen yakınlarını sokaklara bıraktığı bin 424 cesedin toplandığını açıkladı.

Ekvador hükümeti, ülkenin salgınının merkezi olan Guayaquil kentindeki salgın sonucu morglarda yer kalmadığı için koronavirüs kurbanlarının cesetlerini dev soğutmalı konteynerlerde depolamaya başladı.

Tüm dünyada olduğu gibi Ekvator’un da virüse karşı hazırlıksız yakalandığını belirten Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno salgının merkez üssü Guayaquil’de cesetlerin toplanması için kurulan ortak görev gücünün ev ve hastanelerden bin 424 ceset topladığını açıkladı.

CESETLER SOKAKLARA BIRAKILDI

Ekvador hükümeti, ailelerin ölü akrabalarının nereye gömüldüğünü öğrenmelerini sağlayacak yeni bir dijital sistemi etkinleştireceğini kaydetti. Guayaquil’de mart ayının sonunda hastanelerin morglarının dolması ve cenaze hizmeti verilememesi nedeniyle halkın yakınlarını sokağa bıraktığı ve sokakta yaktığı görülmüştü.

Ordunun da yardımıyla kentteki cesetlerin toplanması için kurulan Ortak Görev Gücü Lideri Wated, toplanan cesetlerin ölüm sebebinin Covid-19 olup olmadığının bilinmediğini söylemişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin