Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı dava ertelendi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davası görüldü. İmamoğlu’nun avukatlarının reddi hakim talebi reddedilirken duruşma 21 Eylül’e ertelendi.

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın görüleceği duruşma salonunun önüne barikat kurulması nedeniyle kısa süreli arbede yaşandı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatlarının reddi hakim talebi reddedildi. Mahkeme, duruşmayı 21 Eylül’e erteledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan İmamoğlu, “Türkiye’de böyle bir davanın olması, yapılması ve sürülmesi ve iddia makamının daha önce ortaya koyduğu ceza utanç verici. Her şeye rağmen umudumuz yargının ve adaletin kurallarına uygun bir biçimde sürdürülebilir zemine oturtulması. Bütün yoldaşlarıma, siyasi dostlarıma yürekten teşekkür ediyorum. 15.00’te Saraçhane’de yani İstanbul’a ait olan ve İstanbulluların evinde kamuoyunu bilgilendireceğim” dedi.

SAVCI SİYASİ YASAK İSTİYOR

İmamoğlu’nun YSK başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada mütalaasını açıklayan savcı, hapis cezasının yanında İmamoğlu hakkında ‘siyasi yasak’ anlamına gelen TCK’daki 53. maddenin uygulanmasını da istemişti.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 Kasım 2019 tarihinde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde yapmış olduğu konuşmasından dolayı, “Avrupa Parlamentosu’na gidip, Türkiye’yi şikâyet eden ahmağa söylüyorum, bunun bedelini bu millet sana ödetecek” ifadelerini kullanmıştı.

İmamoğlu da Soylu’nun bu sözlerine ilişkin gazetecilerin sorusu üzerine, “31 Mart’ta seçimi iptal edenler, dünyada, Avrupa’da onların gözünde nereye düştüğümüze baksınlar. 31 Mart’ta seçimi iptal edenler ahmaktır, önce oraya bir odaklansın” demişti.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin