Ekonomist Çapa ismini koydu: Bu, Recep Tayyip Erdoğan enflasyonudur

Ekonomist ve gazeteci Emin Çapa, Türkiye’deki enflasyona isim verdi. Çapa, “Bu enflasyon, Recep Tayyip Erdoğan enflasyonudur.” dedi. Yüzde 12,3 olarak açıklanan işsizlik oranının da gerçekte yüzde 18,9 olduğunu anlatan Çapa, “Bu işsizlik, Recep Tayyip Erdoğan işsizliğidir.” yorumunu yaptı.

Çapa, ayrıca anayasa referandumu ve başkanlık seçiminde Türkiye’nin bir tercih yaptığını savunarak, “Türkiye ne yazık ki, Recep Tayyip Erdoğan’ın istikbalini seçti.” diye konuştu.
Halk TV’de “Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi” programına konuk olan Emin Çapa ekonomi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türkiye, ne yazık ki Erdoğan’ın istikbalini seçti

Çapa’nın açıklamaları özetle şöyle: “Türkiye birincisi anayasa referandumunda, ikincisi başkanlık seçiminde bir tercih yaptı. Türkiye’nin istikbali ile Recep Tayyip Erdoğan’ın istikbali arasında biz bir tercih yaptık. O tercihte Türkiye ne yazık ki, Recep Tayyip Erdoğan’ın istikbalini seçti. Bu bir kırılmaydı.

Her seçim öncesi, ‘işsizlik bitecek’ lafını duyuyoruz

Biz sürekli bir laf duyuyoruz. ‘Bu seçimden sonra işsizlik bitecek’, ‘Yetmez ama evet derseniz Türkiye uçacak, milli gelir patlayacak’ ‘Erdoğan’ı başkan seçerseniz işsizlik sıfır olacak’… Şimdi ne konuşuyoruz? Tanzim kuyrukları. Domates almak için kuyruğa giriyorsunuz. İşsizlik patlıyor, daha patlayacak.

TÜİK işsizlik oranını yüzde 12,3 diye açıkladı. Gerçek işsizlik, (geniş işsizlik) yüzde 18,9. Gerçek işsiz sayısı 4 milyon değil, 6 milyon 117 bin. TÜİK verisi bunlar… Daha başındayız.

Göreceksiniz, hey ay işsizlik tık tık yukarı çıkacak

Bundan itibaren göreceksiniz sayın seyirciler. Her ay işsizliğin tık tık yukarı gittiğini göreceksiniz. Her ay enflasyon tık tık. Yukarı gitmiyorsa bilin ki rakamlarla oynanıyor… Devletin resmi verisine göre gıda enflasyonu yüzde 31. Yoksulun enflasyonu ile zenginin enflasyonu aynı değildir. Yoksulun 100 TL’sinin 35’i gıdaya gidiyor. Zenginin ise 1000 TL’sinin 50’si gıdaya gidiyor. Dolayısıyla enflasyon yoksulu vurur…

“TÜİK diyor ki: Bu kabzımalın değil, hükümetin suçu”

Gıda enflasyonu konusunda devletin kurumu TÜİK diyor ki, ‘Bu dağıtım sorunu değil. Kabzımalların suçu değil, bu patates domates fiyatının fırlaması. Hükümetin sorunu.’ Çünkü diyor, onların maliyeti arttı, mazotundan gübresine kadar…

O yüzden enflasyona ve işsizliğe ben bir isim verdim. Bu Recep Tayyip Erdoğan enflasyonudur, adını doğru koyalım. Bu işsizlik, Recep Tayyip Erdoğan işsizliğidir… Erdoğan, başkanlık seçiminden önce dedi ki, ‘Halk bize yetki verdikten sonra bunun hesabını sorar.’ Halk yetkiyi verdi…”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin